Düzenleyici planlama sistemi içinde büyük ölçekli projelere yönelik kısmi iptal davaları ve sonuçları
Action for partial annulment of large scale porjects in regulatory planning system and their results
- Tez No: 439699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİYE ŞENCE TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kentler değişim ve dönüşümlerin yaşandığı hızla değişen mekânlardır. Kentler yaşanan gelişmeler karşısında değişim ve dönüşüm talebine cevap vermektedir. Kentlerin bu talebi sağlamasının yolu da planlama sistemindeki değişimler olmaktadır. Zamanın getirdiği gerekliliklerine göre değişik planlama çeşitleri olsa da ülkemizde yaygın olarak düzenleyici planlama sistemi kullanılmaktadır. Düzenleyici planlama sistemi; alt ve üst ölçekli imar planları arasında hiyerarşi bulunan, imar planlarının yasal bağlayıcılığı bulunan, imar planlarının hazırlanmasında uyulacak ilkeler, usul ve esaslar Kanun ve Yönetmelik hükümlerinde düzenlenen planlama sistemidir. Düzenleyici planlama sisteminde yerel fiziksel planlar hazırlandıktan sonra onaylanmakta ve sonrasında ilan edilmektedir. İmar planları ilan edildikten sonra planlara ilişkin itiraz süreci başlamakta ve eğer itirazlar var ise değerlendirilmektedir. İmar planları değerlendirildikten sonra kesinleşmektedir. Onaylanarak kesinleşen imar planlarına dava açılması durumunda planlar mahkeme tarafından ön koşul yönünden ve esas yönünden incelenmektedir. İmar planları iptal edildiği zaman iptal edilen düzenleyici işlemin uygulanabilirliği son bulmaktadır. İdarelerin planı iptal olan alanda yapacakları yeni imar planını, iptal olmuş planın iptal olma sebeplerini düzelterek yapması gerekmektedir. Ancak İstanbul'da sayıları her geçen gün artarak yapılan büyük ölçekli projelerin imar planları birden fazla kez iptal olmasına rağmen projeler gerçekleşmektedir. Tez kapsamında, büyük ölçekli projelere yönelik kısmi iptal davaları ve sonuçları incelenmiştir. Bu kapsamda imar planları birden fazla kez iptal olan farklı projelerden örnek alanlar olarak incelenmiştir. Sayılan projelerin imar planlarına dava açıldıktan sonra yeniden aynı fonksiyon ve aynı yapılaşma koşullarına sahip yeni imar planları onaylanmıştır. Bu durumda da inşaat devam etmiş, projedeki konutların, ofislerin satışı başlamıştır. Alanda birden fazla kere alınmış olan mahkeme kararı olmasına rağmen inşaatlar bitmiştir. Bu şekilde kesin ve uygulanması zorunlu olan idari işlem olan kısmi plan iptali uygulamada gerçekleşmemiş olmaktadır. Bu durumda büyük ölçekli projelerin kısmi plan iptalleri planlama sistemi üzerinde ve hukuken sonuç doğurmaktadır. Büyük ölçekli projeler düzenleyici planlama sistemi içerisindeki yerini almakta ve düzenleyici planlama sisteminin esnemesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cities are places that are transformational and changeable rapidly. In the face of developments in the city, the city responds the demand of alterations. The way of ensuring this demand is to change system. Planning systems are renewing itself parallel to changes in the social, economic, political system in the world. Even if there are different types of planning systems with the necessities of the time, regulatory planning systems are widely used in our country. Regulatory planning system is the planning system that has hierarchy of plans, needs the legal necessity for plans, arranges the rules of plan preparation according to law. Plans include regulatory planning system has a hierarchy. There is certainty in the development plan so that planning decisions are made based on realistic assumptions the principles to be followed in the preparation of plans, rules and procedures are regulated in the Law and Regulations. There are plans in the regulatory planning system application integrity. The law on the development of the city and development has an important place. The issue of zoning law also creates the zoning regulations. The legal regulations regarding zoning ensure the effectiveness of urban planning. In our country, about the urban planning of settlements in numerous laws, ordinances, there are regulations. Types of plans in the Turkish planning system, the plan hierarchy and authority when discussing the plan in 2011 is divided into before and after. This is because both species as well as the hierarchy is a new and systematic planning regulations created after the year 2011. Plans are firstly prepared and then after the improvement the plans are announced in regulatory planning system. Then geotechnical information and documents and reports prepared and necessary permits and received the opinion of the institution. Threshold analysis and synthesis of work done is evaluated data are determined by the way the plan taking shape and achieve the plan and determined the area to be allocated for the needs of urban development plans are created. The procedure of objection is began after the announcement. If there are any objection, the plans are become definite after evaluation. In case of bringing an action against to plans, plans are investigated according to essential prerequisite direction. When the plans are canceled, canceled the applicability of the regulatory process ends. The decision to cancel a transaction made in accordance with the law that controls the judiciary process if there is a disability that affects the determination to apply, allowing the elimination process and a judicial process that may res judicata. Cancel the decision of the zoning plan, the legal proceedings have not been any plant that makes the decisions. When development plans are canceled, applicability of the regulatory process ends.