Ezgi kalıpları kullanılarak başlangıç solfej ve dikte eğitimine yönelik bir model üzerine araştırma
Melody patterns using start solfege and dictation on training a model for research
- Tez No: 439752
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN METİN KARKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Araştırma, müziksel işitme (kulak) eğitimindeki ``müziksel okuma'' ve ``müziksel yazma'' ile ilgili işitsel, algısal vb. sorunların çözümüne yöneliktir. Konusu Ezgi Kalıpları Kullanılarak Başlangıç Solfej ve Dikte Eğitimine Yönelik Bir Model Üzerine Araştırma' nın uygulanılabilir olup olmadığı, deneysel bir çalışma ile araştırılmıştır. Çalışma, Tokat Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Müzik Bölümü (1. sınıf) öğrencileri ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan öğrenciler başlangıç düzeyinde olmak üzere; deney grubu n=12 ve karşısında oluşturulan kontrol grubu n=12 ile toplam yirmi dört (24) kişidir. Ön test-son test kontrol gruplu ``tam deneysel desen modeli'' uygulanmıştır. Araştırmada; farklı dönem, tür ve bestecilere ait müzik eserleri incelenerek, eserlerde sıklıkla kullanılan, karakteristik ezgi yapıları belirlenerek, işitme çalışmalarında kullanılmak üzere düzenlenip standart bir hale getirilmiş ve ``Ezgi Kalıpları'' olarak isimlendirilmiştir. Ezgi kalıpları sadece deney grubu öğrencilerine işitsel, görsel ve uygulamalı olarak öğretilmiştir. Çalışma süresi boyunca, deney grubu öğrencilerine öğrendikleri ezgi kalıplarından oluşturulan solfej ve dikteler yazdırılarak öğrenme süreci tamamlanmıştır. Diğer kontrol grubu öğrencileri ise normal eğitimine okuldaki müfredata göre normal eğitimlerine devam etmiş, ezgi kalıpları ile ilgili herhangi bir solfej veya dikte çalışması yapmamıştır. Deney grubunun başlangıçtaki başarısı ile ezgi kalıpları modeli uygulandıktan sonraki başarısı ve bununla birlikte kontrol grubu verileri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; başlangıçta ezgi kalıpları modeli ile solfej ve dikte yazmayı öğrenen deney grubu öğrencilerinin başarı düzeyleri, kontrol grubundaki öğrencilerine göre daha yüksek olduğu yapılan deneye göre belirlenmiştir. İşitme okuma ve yazma vb. çalışmalarında ezgi kalıpları kullanarak başlangıç solfej ve dikte eğitimine yönelik bir modelin müzik eğitiminde kullanılabileceği olumlu yönde katkı ve başarı sağlayabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Research, musical hearing (ear) in education ``musical reading'' and ``writing a musical'' related auditory, perceptual, etc. is directed to the solution of the problem. Subject a model for research on training patterns using solfege and dictation melody start' s were investigated with an empirical study of whether it can be applied to. Work, Tokat Anatolian Fine Arts and sports high school Department of music (1. class) reviewed with the students. The students who participated in the study at the beginning level including; experimental group, n=12 and generated in the face control group n=12 with a total of twenty-four (24) person. Pre-and post-test with control group ``experimental design full model'' was applied. In the study, different era, genre, and composer to a piece of music belonging by examining the work used in the structures by determining the characteristic melody, hearing and became a standard used in the study to be prepared ``Melody Patterns" it was called. Students in the experimental group only melody patterns, auditory, visual, and practical teaching. During the study period, the experimental group learned solfege and dictation of melodies created by the students in the learning process by the patterns printed has been completed. Other regular education students according to the school curriculum in the control Group, continued their normal training, solfege or rhythm patterns did not dictate any. With the initial success of the experimental group, melody patterns, the success of applying the model, however, the data were compared with a control group. As a result, initially write the melody with solfege and dictation model of learning patterns of students in the experimental group to the achievement levels of students in the control group is higher than that determined by experiment. Hearing, reading, and writing, etc. start using solfege and dictation of melody patterns in the works that can be used in the training of a model for music education and success it is found that the positive contribution it can provide.