Development of a preprocessor and modification of a finite element procedure for the analysis of metal forming processes
- Tez No: 7284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ERMAN TEKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
ön-işlemcinin geliştirilmesi ve metal şekillendirme işleminin analizi için sonlu eleman yönteminin uyarlanması GÜNAY, Ezgi Mühendislik Fakültesi Mühendislik Bilimleri Bölumü, Y\ Lisans Tezi Tea Yöneticisi i Doç. Dr. A, Erman Tekkaya 250 sayfa, Aralık 1989 ÖZET Bu çalışmada, metal şekillendirme işleminin anal isi için sonlu eleman yönteminin modifikasyonu, EPDAN programı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Dinamik dizme işlemi uyarlanma sırasında kullanılmıştır* Dinamik dizme işlemini kullanabilmek için, ana program yeniden düzenlenmiş ve alt, programları çağırma komutlarındaki parametreler- COMMON bloklara yerleştirilmişlerdir. ButUn düzenlemeler-, IBM mikro bilgisayarları için yapılmıştır-, ikinci basamak olarak, bir- ön- işlemci programı metal şekillendirme analizi programı EFDAN için QuickBASIC bilgisayar dili ile IBM-AT mikro bilgisayarında gerçekleştirildi, ön- işlemci programı DATOR, altı alt programdan oluşmuştur. Alt, programlar data dosyalarını en kısa zamanda ve değişik formatlarda hazırlarlar. DATOR programı, özel olarak hasırlanmış, otomatik ve etkin olarak çalışan, data hazırlayıcı alt programlarını da içermektedir. Anahtar Sözcükler : Metal şekillendirme, sonlu eleman yöntemi, ön- işlemci, eleman agı Üreticisi. Bilim Kodu : Mühendislik Bilimleri C620> 620.01.00. Uygulamalı MEKANİK 620.01.01. Mekanik Mukavemet VI
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF A PREPROCESSOR AND MODIFICATION OF A FINITE ELEMENT PROCEDURE FOR THE ANALYSIS OF METAL FORMING PROCESSES GÖNAY, Ezgi Faculty of Engineering Department of* Engineering Sciences, M.S. Thesis Supervisor : Assoc. Prof". Dr. A. Erraan Tekkaya 235 pages, December 1989 ABSTRACT In this study, -the modification of the finite element program EPDAN is performed for the analysis of metal forming processes. Dynamic array dimensioning is used for the modification procedure. In order to use dynamic dimensioning, main program is modified and parameters in subroutine call statements are replaced by COMMON blocks. All modifications are performed for IBM microcomputers. mAs a second step, an int.eract.ive preprocessor is developed for the metal forming analysis program EPDAN with Quick BASIC language on an IBM-AT microcomputer. The preprocessor DATOR consists of six main modules. These modules generate the required data and prepare the input file interactively for EPDAN. Modules can generate the input files in a short time, correctly and in different formats. DATOR includes its special automatic and interactive mesh generator programs. Key Vords : Metal forming, finite element method, preprocessor, mesh generator. Science Code : Engineering Sciences C620> 620.01.00. Applied MECHANICS 620.01.01. Mechanics Statics IV