İşletmelerde yaşanan krizlerin işgörenler üzerindeki stresle olan ilişkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine the relationship between business stress on workers in times of crisis
  1. Tez No: 439753
  2. Yazar: MÜSLÜM EFLATUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ülkemizde kriz yönetimi ve stres yönetimi ile alakalı araştırmalar mevcut olsa da kriz dönemlerinde çalışanlar üzerinde oluşan stresin analizi konusundaki çalışmalar yok denecek kadar azdır. Bu araştırmanın amacı işletmelerde yaşanan kriz durumlarıyla işgörenler üzerinde oluşan stres arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışmada öncelikle kriz ve kriz yönetimi üzerine olan kavramlar açıklanmıştır. İkinci olarak stres ve stres yönetimi konuları ele alınmıştır. Ardından ise işletmelerde yaşanan kriz durumlarıyla çalışanlar üzerinde oluşan stresi tespit etmek amacıyla bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın hipotezleri; 102 şirket yöneticisinden oluşan örneklem üzerinde test edilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmış ve toplanan veriler IBM SPSS 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde, işletmelerde yaşanan kriz dönemleriyle işgörenler üzerinde oluşan stres arasında pozitif yönlü ilişkiler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country there are some research available about crisis management and stress management, on the other hand it is quite a little on the analysis of stress on employees in times of crisis. The aim of this study was to determine the relationship between the stress on those employees with the crisis situation in the enterprises. In the study primarily concept of crisis and terms about crisis management were explained. Secondly, stress and stress management issues were discussed. Then, a study was carried out in order to determine stress on employees in enterprises during crisis situations. Hypothesis of the study were tested on a sample consisting 102 company's administrator. As a data collection tool questionnaire was used and collected data were analyzed by using IBM SPSS 22 program. As a result of conducted analysis, in enterprises there is positive relations between the stress on those employees with the crisis situation in the business.