Organize sanayi bölgelerinde gıda imalatı yapan işletmelerde standart kullanım düzeylerinin tespitine yönelik bir araştırma
A research for determination of standard use levels in food manufacturing enterprises in organized industrial zones
- Tez No: 439754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma;“Gıda imalatı yapan işletmelerde, standart kullanım düzeyi nedir?”problem cümlesinden yola çıkarak hazırlanmıştır. Bu cümleye bağlı olarak“Gıda imalatı yapan işletmelerde, standart kullanım düzeyi düşük seviyededir”şeklinde temel hipotez tasarlanmıştır. Çalışmanın amacı ise“Organize Sanayi Bölgelerinde gıda imalatı yapan işletmelerde standart kullanım düzeylerini tespit etmektir.”Bu çalışma, gıda üretimi yapan işletmelerin, kullandıkları standartların tespit edilmesi ve son yıllarda önem kazanan“helal”ürünlerin belgelendirilmesi konularında, işletmelerin, tüketicilerin ve tüm paydaşların bilgilendirilmesi, tespit edilen sorunların çözümüne yönelik önerileri içermesi bakımından işletme anabilim dalında yapılan ilk çalışmadır. Ayrıca bu çalışmada standartlar, literatürde ilk kez; dini inançlar gereği oluşan standartlar, zorunlu olan standartlar ve zorunlu olmayan standartlar olarak üç ana kategoride sınıflandırılarak incelenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler; işletmelerde dini inançlar gereği oluşan standartların, zorunlu olan ve zorunlu olmayan standartların kullanım düzeylerinin düşük olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, temel hipotez“kabul edilir”olarak değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gıda, Standardizasyon, Helal, Koşer, Türk Gıda Kodeksi.
Özet (Çeviri)
This research is prepared to clear up the problem“what are the standards usage levels in food companies”. Appertaining to this problem, it is hypothesized that in food companies, the standards usage levels are low. The aim of this research is pointing out that food companies implement the standards usage levels. This research is vitally important because it is the first research to investigate whether the food companies take notice of the necessary standards in terms of“halal”and also enlightens the food companies, consumers and stakeholders about term“halal”that has become important lately and recommends how this problem can be solved, which makes the research prominent because this project has not been tackled before. In this research, for the first time in the literature, standards are classified and examined in three main categories; first standards which should be formed by religious beliefs, second mandatory standards and third non-mandatory standards. The results obtained from this research show that the standards, either coming from religious beliefs or obligatory/optional in food companies, usage levels are low. Since appearing findings in this research support the hypothesis, it is evaluated that basic hypothesis is acceptable. KEY WORDS: Food, Standardization, Halal, Kosher, Turkish Food Codex.