Yerel yönetimlerde çatışma yönetimi: Malatya Büyükşehir Belediyesi'nde uygulamalı bir araştırma
Conflict management at local government: An applied research in Malatya Metropolitan Municipality
- Tez No: 439797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH MUSTAFA ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çatışma, sosyal yaşamın bir parçası olarak kabul edilmektedir. Özellikle grup çalışmasına dayalı iş hayatında çatışma kaçınılmazdır. Hatta bir grupta çatışmanın hiç olmaması, grupta olumsuz bir etki yaratabilmektedir. Çatışmanın olmadığı ortamlar sağlıksızdır, gelişime ve yeniliklere de açık değildir. Çatışma kaçınılmaz ise yapılması gereken, çatışmanın sonucunda ortaya çıkan olumlu çıktıları kullanabilmek, onu bir fırsat olarak değerlendirebilmek ve olası yıkıcı sonuçlarını engellemektir. Örgütsel çatışma, örgütlerde bireyler ve grupların birlikte çalışma sorunlarından kaynaklanan ve normal faaliyetlerin durmasına ve ya karışmasına neden olan olaylardır. Tarih boyunca hem sosyal, hem de biçimsel örgütlerde, kısacası bireylerin olduğu her ortamda çatışma yaşanmıştır. Yapılan bu araştırmada“çatışma”kavramı yönetim bilimi çerçevesinde ele alınmış ve örgütler düzeyinde incelenmiştir. Araştırmanın amacı; yerel yönetimlerde yönetici ve çalışanların yaşadığı çatışma nedenlerini ve çatışma sürecinde kullanılan çözüm yollarını ve bunların çözümünde tercih edilen çatışma yönetim tarzları ile arasındaki ilişkileri tespit etmektir. Çatışmanın yerel yönetimlere olumlu ve olumsuz etkilerini araştırmaya dönük olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi'nde bir anket uygulanmıştır. Yönetici ve çalışanlara ayrı ayrı uygulanan anketlerin sonucunda Malatya Büyükşehir Belediyesi'ndeki personelin karşılaştığı çatışmaya ilişkin sorunlar ve bunların nedenleri ile çözüm önerileri sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Conflict is considered as a part of social life. Especially in business environments requiring group work, conflict is inevitable. Non-existence of conflict may even create a negative effect in the group. The society which conflict does not exist is unhealthy and these societies are not open to development and innovation. If conflict is unavoidable, the necessary step to take is to use conflict results as an advantage and opportunity to prevent its destructive results. The conflict of organization emerges from indivudual's and group's problems that are about working with together. This causes to become confused or stop normal activities. During the history; people faced with conflicts in which were both social structure and formal structure. Shortly in every situation. For this reason ;conflict concerned about lots of diciplines. The concept of conflict was taken into consideration at science frame and was examined on level of industry organization. In this study, the concept of“conflict”was handled in the framework of methodology and examined in all the levels of business (organizations). The purpose of thesis are to determine the causes of conflict that personnel engaged in with each other and conflict management styles that are utilized by them during conflict period, whether causes of conflict and conflict management styles were differed according to demographic factors and whether the relationship between these causes of conflict and conflict management styles is available. A survey has been carried out in an effort to identify positive and negative effects of conflict to local governments in Malatya Metropolitan Municipality. At the result of manager's and employes's survey which I managed one bye one, conflict, conflict's reason and conflict management solution's to be discovered.