Exploring the link between digital currency use and commercial banks liquidity performance
Dijital para kullanımı ile ticari bankaların likidite performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 669453
- Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, yıllara sari kripto para kullanım hacmi ile ticari bankaların likidite performansı arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Araştırma, doğası gereği nicelikseldir ve araştırma problemini değerlendirmek için korelasyonel bir tasarıma sahiptir. Bununla beraber, çalışma Dünya Bankası Veritabanı'ndan kaynakları kullanmaktadır. Veri analizi sırasında başvurulan yöntemler başlıca normallik testi, OLS regresyonu ve korelasyon testi olmuştur. Çalışmanın bulguları araştırmaya konu ülkelerin kripto para hacminin bankaların likiditesi üzerinde olumlu bir etkisinin olmadığını, aralarındaki ilişkinin anlamsız olduğunu ortaya çıkarmıştır. Araştırma, bankaların kripto paraları bir tehdit olarak görmemelerini, aksine birlikte çalışarak en yeni teknolojilerin bankacılık sektörüne tanıtılması ve karşılıklı fayda ilkesinin benimsenmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to explore the relationship between the use of digital currency and commercial banks liquidity performance. The present study adopts the quantitative research approach, which states that the analyzation would be based on statistical data. The research uses secondary sources i.e. the database of the World Bank for data collection. It uses statistical tools such as OLS regression and correlation analysis. These tests prove that there is an insignificant yet negative relationship of Bitcoin volume on commercial banks' liquidity thus reject the hypotheses formulated by the study. Moreover, the results of the research imply that commercial banks must not take digital currency as a threat to their financial or nonfinancial performance. Rather work on trying to partner with the latest technology used in the development of virtual currency to be more efficient.