Tepe yöneticilerin kişilik özellikleri, güç temelleri ve politik davranışlarının örgütsel politika algısına etkisi
The impact of top managers' personality characteristics, power bases and political behaviors on organizational politics perception
  1. Tez No: 439855
  2. Yazar: ŞEYDA NUR SEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TİKİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışmada, tepe yöneticilerin kişilik özellikleri, güç temelleri ve politik davranış sergileme sıklıklarının örgütsel politika algısı üzerine etkisinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Araştırma konusu, TR62 Çukurova bölgesi imalat sektöründe faaliyet gösteren orta ve büyük işletmeler örnekleminde incelenmiş; anket soruları, bulundukları konum itibariyle örgütü çok iyi tanıyan ve tepe yöneticisiyle bire bir ilişki içinde olan orta düzey yöneticiler tarafından cevaplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, tepe yöneticilerin nevrotiklik düzeyleri, meşru güç kullanımları ve politik davranış sergileme sıklıklarının örgütsel politika algısını pozitif yönde etkilediği; ödül, karizmatik ve uzmanlık gücünün ise örgütsel politika algısına negatif yönde etki ettiği görülmüştür. Diğer taraftan, tepe yöneticilerin geçimsizlik düzeyleri ile ceza gücü kullanımlarının örgütsel politika algısı üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, araştırmada katılımcı ve firmaya ilişkin özelliklere bağlı olarak örgütsel politika algısında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüş; tepe yöneticilerin kişilik özellikleri ile kullandıkları etkileme taktikleri, güç temelleri ve politik davranış sergileme sıklıkları arasında da istatistiki açıdan anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the impact of top managers' personality characteristics, power bases and the frequency of their political behaviors on organizational politics perception. The field study is conducted on middle and big sized manufacturing firms operating in TR62 Çukurova Region. All the data related to both dependent and independent variables are collected from middle managers since they know much more about the company and work with the top managers more closely when compared to the other organization members.According to the research results, it is found that top managers' neuroticism levels, legitimate power and the frequency of their political behaviors affect organizational politics perception positively. Top managers' neither coercive power nor non-agreebleness levels have a statistically significant effect on perceived organizational politics. On the other hand, it is found that reward, reference and expert power affect organizational politics perception negatively.The results of the analyses also indicate that there exists a significant relationship between top managers' personality caharacteristics and the preference of power bases they exert and the frequency of influence tactics they use. Beside this, research findings reveal that middle managers' organizational politics perceptions differentiate according to personal and organizational factors.