Türk postmodern anlatılarında modernizm eleştirisi
Narrative postmodern critique of modernism in Turkey
  1. Tez No: 439858
  2. Yazar: GAYE BELKIZ YETER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÇIKLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 531
Özet
Modernizme ve modern hayatın bütün olumsuzluklarına bir karşı çıkış projesi olarak doğan postmodernizm, modernizmle ortaya çıkan sorunların eleştirisi üzerine kurulmuş felsefî bir akımdır. Postmodernizm siyasetten ekonomiye, toplumsal yaşamdan sanata, kısacası hayatın hemen her alanında varlık göstermektedir. Özellikle de son yüzyılda yaşanan bilimsel/teknolojik gelişmelerin fert ve toplum hayatındaki tesirleri edebiyatı da hemen her yönden farklı boyutlarda etkilemiştir. Bilimdeki ilerlemeler ve sanayileşme sonrasında oluşan yeni toplumsal yaşamın ve ekonomik düzenin meydana getirdiği pek çok değişim postmodern anlatıların ana konusu olmuştur. Örneğin bireyselleşmenin ve yabancılaşmanın sonuçları, hızla gelişen teknolojinin olumsuz etkileri, aşırı üretime bağlı tüketim, medya/gösteri toplumunun açmazları çeşitli postmodern anlatılarda işlenen konulardır. Dünyada ve Türk toplumunda yaşanan değişimi yeterince anlayabilmek için romanların ve postmodern anlatıların incelenmesi çağın sorunlarına ışık tutacaktır. Bu çalışma güncelliğini daima koruyan bir sorunu, 'postmodern anlatılardaki modernizm eleştirileri'ni temel alması açısından günümüz toplum hayatının ve onun edebiyata yansıyan yönlerinin gün yüzüne çıkarılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Postmodernism, born as a protest against all negative nature of modernism and modern life, is a philosophical movement built on the critiques of problems arising out of modernism. Postmodernism has a presence in almost every area of life such as economy, politics, social life and art. The influence of scientific and technological developments, experienced especially in the last century, on the individual and public life has affected the literature on all hands and in different ways. Changes occuring in the economic order and the new social life as a result of advances in science and industrialization have been the main subjects of postmodern narratives. For example, the results of individualisation and alienation, the negative effects of rapidly developing technology, consumption due to excessive production, dilemmas of the media/show society are the topics dealt within the various postmodern narratives. In order to understand the changes in Turkish society and in the world, novels and postmodern narratives should be studied, which will shed light on the problems of the era. By examining a contemporary topic, which is the criticisms of modernism in post-modern narrations representations, the present study will help illustrate today's community life and its effects on literature.