Yatırım teşvikleri,teşviklerin muhasebeleştirilmesi ve teşviklerin işletme performansı üzerine etkilerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma: Sivas örneği
An research for determining the impact on inverstment incentives, accounting of incentives and the business performance of incentives: Sivas instance
- Tez No: 439859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAHİT ÇUKACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Teşvik, kalkınma planları ve yıllık programlarda öngörülen hedeflere uygun olarak, bölgeler arası dengesizlikleri gidermek, sermayeyi tabana yaymak, istihdam yaratmak, katma değeri yüksek, ileri ve uygun teknolojileri kullanmak ve uluslararası rekabet gücünü sağlamak için yatırımların uluslararası yükümlülüklere aykırılık teşkil etmeyecek şekilde teşviki, yönlendirilmesi ve desteklenmesidir. Ülkemizde yatırımları desteklemek için yatırımcılara çok çeşitli teşvikler sağlanmakta ve teşvik sistemi sürekli olarak güncellenmektedir. Yapılan son değişiklik Haziran 2012' de 28238 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan 2012/3305 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı'dır. Bu yeni teşvik sistemi; genel teşvik uygulamaları, öncelikli yatırımların teşviki, bölgesel teşvik uygulamaları, büyük ölçekli yatırımların teşviki ve stratejik yatırımların teşviki olmak üzere beş farklı uygulamadan oluşmaktadır. Bu çalışmada teşviklerin muhasebeleştirilmesine ilişkin düzenlemeler ele alınmış ve teşviklerin işletmenin performans ölçütlerinden olan karlılık, büyüme, etkinlik ve likidite üzerine etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Incentives is redirect and support of the intencives so as to not constitute a violation of the obligation in accordance with the targets set in the annual programs and develepment plans for using the advance and appropriate technologies and the supply national competetive power, resolve inter regional imbalances, spreating the capital base, creating employment, high value added. A wide variety of incentives are provided in our country to support the invertsment and incentive system is continually updating. The latest changes in June 2012 from the Official Gazette number 28238 from number 2012/3305 published on the State Assistance for Investment Decision Committee of Ministers it is. This new intensive system is composed of five applications such as general incentive applications, regional incentive arrangements, incentive of priority investments, the incentive of large scale investment and the incentive of strategic investments. In this study, regulations regarding the accounting of incentives have been discussed and the impacts on stability, growing, efficiency and liquidity which are performance measures of the enterprices sre intend to uncovering.