Effects of inflation on economic growth (A case study of Nigeria)
Enflasyonun ekonomik büyümeye etkisi, Nijerya örneği
  1. Tez No: 439874
  2. Yazar: YUSUF IBRAHIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR NAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Nijerya'da uzun dönemde ekonomik büyüme ve enflasyon arasında ilişki olup olmadığını analiz etmektir. Kullanılan yöntemler Johansen Eş Bütünleşme ve Granger nedensellik testleridir. GSYİH büyüme için vekil olarak kullanılmıştır. Enflasyon, tüketim, sermaye oluşumu, faiz, ihracat ve ithalat ekonomik büyümenin açıklayıcıları olarak kullanılmıştır. Çalışma 33 yılı kapsamaktadır ( 1981-2013). Durağanlık testi için Genişletilmiş Dickey Fuller testi kullanılmıştır. Değişkenler %5 anlamlılık düzeyinde durağan olarak bulunmuştur. Eş bütünleşme testi değişkenlerin %5 anlamlılık düzeyinde anlamlı olduğunu göstermektedir. Yine bu çalışmada vektör hata düzeltme modeli kullanılmıştırve denklemin hata düzeltme terimi % 66,2 ile düzeltilmiştir. Sonuçlar; kısa vadede faiz ve ithalatın GSYİH üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu gösterirken, enflasyon, tüketim, sermaye oluşumu ve ihracatın GSYİH' üzerinde pozitif etkisi olduğunu göstermektedir. Sonuçlar tüketim, sermaye oluşumu, ve ihracatın uzun dönemde GSYİH üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Ancak enflasyon, faiz oranı ve ithalatın GSYİH üzerinde negatif etkisi olduğu görülmektedir. Uzun vadede sermaye oluşumunun dışında tüm değişkenlerin GSYH ile ilişkisi % 5 anlamlılık düzeyinde anlamlıdır. Ayrıca Granger nedensellik testi uygulanmıştır; Sonuçlar enflasyon ile büyüme arasında tek yönlü bir nedensellik olduğunu göstermiştir. Bu yüzden, bu çalışma 1981-2013 yılları arasında enflasyonun büyüme üzerinde olumsuz etkisi olduğu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The fundamental aim of this study is to find whether there is the existence or not of long run relationship between inflation and economic growth in Nigeria. The techniques applied are Johansen co-integration and Granger causality tests. GDP was used as the proxy for growth, while the inflation, consumption, capital formation, interest, export and import were used to explain the economic growth. The study covered 33 years (1981-2013). The ADF was used for stationary test. The variables were found stationary at first difference at 5% significance level. The co-integration test shows that the variables are co-integrated at 5% level of significance. VECM was used and the error term of the equation was adjusted by 66.2%. The result also shows that the inflation, consumption, capital formation and export affect GDP positively in short run, while interest and import have positive impact on GDP. In the long run the result shows that consumption, capital formation and export have positive impact on the GDP. But inflation, interest rate and import have negative impact on GDP. The relationship of all variables to GDP in long run is statistically significant at 5%, except capital formation which was not significant. Further effort was made by the application of granger causality test; the result shows that there is a unidirectional causality from inflation to growth. Therefore, this study concludes that inflation has negative effect on economic growth in Nigeria for the period of 1981 to 2013.