İslam siyaset felsefesinde neo-selefi akımın eleştirel analizi
Critical analysis of neo-salafist current in Islami cpolitical philosophy
- Tez No: 583172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsanlar hayatlarının en güzel anlarını zihinlerinde dondurarak, o günlerini tekrar yaşamak, mümkünse o güne geri dönmek, bunu da yapamıyorsa o zamanın içindeymiş gibi yaşamak isterler. Hz. Peygamber dönemi ve sonraki üç nesil dönemi için pek çok Müslüman kesim o zamana özlem duymaktadır. Üstelik o zamanı hiç yaşamamış olmalarına rağmen. Günümüzde İslam'ın, sözde“Altın Çağ”ına duyulan hasret duygusu, zamanın ruhu görmezden gelinerek, Taliban, el-Kaide, el-Nusra, eş-Şebab, IŞİD/DAEŞ ve Boko Haram gibi grup/örgüt/cemaatlar tarafından suiistimal edilmektedir. Sonucunda ise İslam'a karşı dünyaya yayılan“İslam korkusu”ortaya çıkmıştır. Bu durumdan ise, enerji arz ve üretim merkezlerinin kontrolünü ele geçiren sömürgeci ülkeler ve çokuluslu şirketler fayda sağlamıştır. Barış ve esenlik anlamına gelen İslam, bilinçli olarak savaş/terör/korku kelimeleriyle kullanılmaktadır. Siyaset felsefesinin de konusu olan ahlak, adalet, eşitlik, özgürlük, tevazu ve hoşgörü ilkelerine sahip olan İslam, bugün Osmanlı Devleti'nin yıkılış döneminde siyasi ve itikadi açıdan son derece etkin olan Vahhabilik öğretisinin temel özelliklerinden tekfirci, ötekileştirici, dışlayıcı ve şiddet yanlısı gibi gösterilmektedir. Bu tez çalışmamızda amaç, tarihte bilinen Selefilik kavramı ile günümüz Selefilik'inin (Neo-Selefilik) aynı anlamda kullanmanın tutarlılık derecesini müzakere etmektir. Bunun öncesinde ise, Selefi zihniyetin ait olduğu toplumun İslam öncesi ve İslam sonrası yaşamını inceleyerek, başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyada yaşanan sorunların çözümü için konunun kökenine inmek ve kodları anlamak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
People wants to live the most beautiful moments of their lives in their minds by pausing those moments, to live those days again, to return to those days if possible, and to live as if they cannot even do it they would just imagine as if they are actually living in those days . Some Muslims segments are yearning for the period of the Holy Prophet SAW and the next three generations despite of the fact that they never lived that time. Today, the sense of longing for the so-called Golden Age of Islam, is being abused by the groups / organizations / communities such as Taliban, al-Qaeda, al-Nusra, Ash- Shabab, ISIS and Boko Haram. As a result, the fear of Islam has spread to the world against Islam. In this case, colonial countries and multinational corporations, which take control of energy supply and production centers, exploit the situation and get their own benefits. Islam, meaning peace, is consciously used with the words war / terror / fear. Islam, which is the subject of political philosophy, has the principles of morality, justice, equality, freedom, humility and tolerance. Today, Islam is shown to be the predator, alienator, exclusionist and violent one of the characteristics of Wahhabism. In this thesis, the aim is to explain that the concept of Salafism known in history and today's Salafism (Neo-Salafism) do not have the same meaning. Prior to this, it is necessary to examine the pre-Islamic and post-Islamic life of the society in which the Salafist mentality belongs, and to understand the cultural codes and the origin of the issue in order to solve the problems in the whole world, especially in the Middle East.