Taliban iktidarı ve Afganistan üzerindeki etkisi
Taliban rule and its impact on Afghanistan
  1. Tez No: 853590
  2. Yazar: HEKMATULLAH BARATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENAP ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Afganistan Cumhurbaşkanı Eşraf Gani Ahmadzai'n ülkenin terk etmesi ve Amerikan güçlerinin Afganistan'dan çekilme sonucu, 15 Ağustos 2021'de Taliban tarafından Afganistan başkenti Kabil ele geçirilmiştir. Bu durum Taliban'ın ikinci kez iktidara gelmesine yol açmıştır. Taliban ilk iktidar dönemi 1996-2001 yılları arasında gerçekleşmiştir. Afganistan İslam Emirliği (Taliban), mevcut iktidarında uluslararası toplum tarafından tanınmak için çabalasa da iktidarın üzerinden iki yıl geçmesine rağmen hala bu hedefine ulaşamamıştır. Çünkü Taliban 1996-2001 yılları arasındaki ilk iktidarı döneminde uluslararası toplum tarafından terör örgütü olarak kabul edilmiştir. Bu çalışma, Afganistan'daki iç savaşlar sırasında ortaya çıkan Taliban'ın kökenini ve iktidara yükselişini, ayrıca 2021'de yirmi yıllık savaştan sonra tekrar iktidara gelmesini ve Taliban'ın uluslararası toplum tarafından meşru bir devlet olarak kabul edilebileceğini nitel bir yöntem çerçevesinde inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
After the Afghan President fled the country and American forces withdrew from Afghanistan, the Taliban captured the capital city of Kabul on August 15, 2021. This led to the Taliban's return to power for the second time. The Taliban's first period of rule took place between 1996 and 2001. The İslamic Emirate of Afghanistan (Taliban) has been trying to gain international recognition since it came to power in 2021. However, after two years in power, the Taliban has yet to achieve this goal. This is because the Taliban was designated as a terrorist organization by the international community during its first period of rule from 1996 to 2001. This study will examine the origins and rise to power of the Taliban, which emerged during the civil wars in Afghanistan, as well as their return to power in 2021 after twenty years of war, and the possibility of the Taliban being recognized as a legitimate state by the international community, using a qualitative method.