İlkokul ve ortaokul müdürlerinin ruhsal liderlik davranışları ile öğretmenlerin işe tutkunlukları arasındaki ilişki
The relationship between the elementary and secondary school principals' spiritual leadership behaviors and the teachers' work engagement
- Tez No: 439892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEZMİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışmanın amacı ruhsal liderliğin işe tutkunluğu yordayıp yordamadığını, yorduyorsa hangi düzeyde yordadığını araştırmaktır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri Gaziantep ilinin merkez ilçelerinden olan Şehitkâmil ilçesindeki ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 403 öğretmen ve müdür yardımcılarından toplanmıştır. Araştırma konusu olan ruhsal liderlik ile işe tutkunluk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için korelasyon ve regresyon analizleri; demografik değişkenlerle ilgili gruplar arasındaki farkları ortaya çıkarmak için t-testi, tek yönlü varyans analizi (one way-ANOVA) testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ruhsal liderliğin işe tutkunluğu yordadığı bulunmuştur. Ruhsal liderlik, umut-çaba, fedakârlık, kurumsal bağlılık, verimlilik ile yaşamsal memnuniyet puanları medeni hale göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. İşe tutkunluk yaş gruplarına göre anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. İşe tutkunluğun yoğunlaşma alt boyutu medeni hale göre, dinçlik alt boyutu cinsiyete göre farklılaşmaktadır. Öneriler olarak okul müdürlerinin öğretmenlerin ruhsal yönlerini dikkate alarak davranmaları, onların maneviyatlarını okul ortamında da yaşamalarına imkân sağlamaları tavsiye edilmiştir. Ayrıca müdürlerin, öğretmenlerin işlerine tutkunluklarını arttırmaları için onların inançlarını okulda da yaşamlarına ortam hazırlamaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research whether the spiritual leadership can predict work engagement; and to determine the extent of the prediction if it does. In the study, a relational screening model has been employed. The research data has been gathered from 403 teachers and vice-principals working at various elementary and secondary schools at Sehitkamil district of Gaziantep City. In order to reveal the relation between spiritual leadership and work engagement, correlation and regression analysis' have been employed while t-test and One- Way ANOVA were preferred to deduce the differences between the demographic variants of the related groups. As a result of the study, it was found out that the spiritual leadership predicts work engagement. It was also seen that the marital status leads to a meaningful difference in the scoring of spiritual leadership, hope-effort, altruism, organizational commitment, productivity and satisfaction with life. It can also be deduced that the work engagement differs in accordance with the age groups; the absorption subdimension of the work engagement differs according to the marital status while the vigor subdimension differs according to the gender. The principals were advised to treat teachers by taking their spiritual needs into consideration, and to allow them to project their spirituality at school environment as well. Also, the principals were recommended to create a friendly environment for the beliefs of the teachers in order to increase their work engagement.