Öğretmenlik mesleğinin toplumdaki statü ve saygınlığının azalmasının nedenleri ve çözüm önerileri (Azize Abdulkadir Hamamcıoğlu Ortaokulu örneği)
Reasons of decreasing statue and respectness of teaching occupation in society and solution suggestions (Sample of Azize Abdulkadir Hamamcıoğlu Secondary school)
  1. Tez No: 439944
  2. Yazar: UĞUR SALİH ÖZKALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEZMİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğretmenlerinin görüşlerine göre öğretmenlik mesleğinin toplumdaki statü ve saygınlığının azalmasının nedenlerini ve öğretmenlik mesleğinin toplumdaki saygınlığını ve statüsünü arttırmak için getirdikleri çözüm önerilerini saptamaktır. Araştırmanın örneklemini 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Gaziantep ili, Şehitkâmil ilçesine bağlı Azize Abdulkadir Hamamcıoğlu Ortaokulunda görev yapmakta olan 23 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu esas alınarak içerik analizi yöntemiyle ana temaları içeren kategoriler ve alt kategoriler saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlik mesleğinin toplumdaki saygınlığının ve statüsünün azalmasının nedenleri: toplumsal bakış, eğitim politikaları ve üst yöneticiler, dış etkenler, öğretmenlerin seçimi, yetiştirilmesi ve eğitim durumu ile öğretmen kusurları başlıkları altında toplam 23 madde olarak tespit edilmiştir. Nedenlere sunulan çözüm önerileri de aynı başlıklar altında 17 madde halinde sıralanmıştır. Ayrıca araştırmada ortaya çıkan bulgular neticesinde araştırmacılara ve uygulayıcılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is that determining reasons of decreasing statue and respectness of teaching occupation in society and solution suggestions to increase statue and respectness of teaching occupation in society according to opinions of secondary teachers. In 2014-2015 education years, the sample of this research consists of twenty-three secondary teachers who are working at Azize Abdulkadir Hamamcıoğlu Secondary School in Şehitkamil district in the city of Gaziantep. In research, as collecting information tool, semi-structured conversation form had been used. On the basis of conversation form, categories which contain main thema with the method of content analysis and sub-categories had been found.According to results of research, the reasons of decreasing respectness and statue of teaching occupation in society detected as totally twenty-three items: social view, education policies and senior managers, external factors, the method of choosing teachers, educating teachers and education situation of teachers and faults of teachers. sollution suggestions which are presented to reasons had been arranged under some headlines as seventeen items. Also, different suggestions had been suggested to researchers and implements according to results of findings in research.