Üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluşu ile sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between psychological well- being and social problem solving skills of university students
- Tez No: 544823
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin sosyal problem çözme ile psikolojik iyi oluş algı düzeylerinin ve bu düzeylerin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğinin ortaya konması, sosyal problem çözme ile psikolojik iyi oluş kavramları arasındaki ilişkinin ve psikolojik iyi oluşun problem çözme becerileri üzerindeki açıklayıcılık oranının belirlenmesi amaçlanmıştır.İlişkisel tarama modelinde yapılan çalışmanın evrenini, 2018- 2019 öğretim yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde öğrenimlerine devam eden öğrenciler, çalışma örneklemini ise 2018- 2019 öğretim yılı, güz yarıyılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Fen- Edebiyat Fakültesinde öğrenimlerine devam eden İngilizce Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Tarih Bölümü ve Coğrafya Bölümü, 1. ve 4. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmada,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”,“Sosyal Problem Çözme Envanteri- Kısa Formu”ve“Kişisel Bilgiler”bölümlerinden oluşan ölçekler kullanılmış, gerekli izinler alınarak sınıf ortamında 454 öğrenciye uygulanmıştır.SPSS. 21 Programıyla gerçekleştirilen veri analizinde, betimsel istatistik yöntemlerinde aritmetik ortalama, yüzde ve standart sapma teknikleri, farklılıkların tespiti için T- testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), basit korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Analizler neticesinde, öğrencilerin sosyal problem çözme becerilerine ve psikolojik iyi oluşlarına yönelik algıları“orta”düzeyde saptanmıştır. Sosyal problem çözme becerilerinde cinsiyete göre erkekler lehine“Kaçınma Tarzı”alt boyutunda, öğrenim görülen alana göre İngilizce Öğretmenliği ile Tarih Bölümü arasında“Rasyonel Problem Çözme”alt boyutunda farklılık, psikolojik iyi oluş seviyelerinde cinsiyete göre erkekler lehine“Öz Kabul”boyutunda, öğrenim görülen alana göre“Özerklik”ve“Bireysel Gelişim”alt boyutlarında, öğrenim görülen fakülteye göre Eğitim Fakültesi lehine“Yaşam Amaçları”alt boyutunda farklılık tespit edilmiştir.Üniversite öğrencilerinin sosyal problem çözme becerileri ile psikolojik iyi oluşları arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ilişki olduğu sonucuna ulaşılırken, psikolojik iyi oluş algısının problem çözme becerileri üzerindeki açıklayıcılık oranı düşük seviyede kalarak %16 değerinde saptanmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the perception levels of university students about social problem solving and psychological well-being and to determine whether these levels differ according to demographic variables, determine the relationship between the concepts of social problem solving and psychological well-being and the explanatory rate on the problem-solving skills of psychological well-being.The target population of the study conducted in the relational survey method was consisted of students studying at Çanakkale Onsekiz Mart University in the 2018-2019 academic year. The sample of the study is 2018- 2019 academic year, in the Fall Semester in Çanakkale Onsekiz Mart University, consisted of 1st and 4th Grade students continuing their studies from Faculty of Education and Faculty of Science and Literature studying the following departments: English Language Teaching Department, Turkish Language Teaching Department, History Department and Geography Department. In this study, the access to the data, with all the necessary permissions, has been completed by applying to 454 students in the classrooms using the“Psychological Well-being Scale”,“Social ”Problem Solving Inventory-Short Form“ and ”Personal Information“ sections as data collection tools.In the data analysis carried out with the SPSS. 21 Program, T-test and One-Way Variance Analysis (ANOVA) were applied in order to determine the differences between the descriptive statistics methods like arithmetic mean, standard deviation and percentage technique. In order to determine the relationship between concepts, Simple Correlation Analysis and psychological well-being level were analyzed using the Simple Linear Regression Analysis. As a result of analyzes, the students' perceptions about social problem-solving skills and psychological well-being were detected to be on ”medium“ level. In the social problem-solving skills according to gender, the ”Avoiding Style“ in favour of men was detected on the low level, according to the field of study, in the English Language Teaching Department and History Department the Rational Problem Solving was detected on a low level. At the Psychological well-being levels according to gender the ”Self- Acceptance“ in favour of men was detected in size, by the area of studies ”Autonomy“ and ”Personal Growth“ were detected on the low level, according to the Faculty, in favour of the Faculty of Education the ”Purpose in Life" the difference was detected in the lower dimension. While it was concluded that there was a positive and medium level relationship between the social problem solving skills and psychological well-being of university students, the rate of explanations on problem solving skills of psychological well-being was found to be low at 16%.