İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinin değerler eğitimi ve uygulamalarına yönelik görüşleri üzerine nitel bir çalışma
It's qualitative study including opiuions of the primary and secondary school teachers abaout training of values and it's imlementati̇ons
- Tez No: 356302
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
AraĢtırmamızda 2012-2013 eğitim öğretim yılında değerler eğitimi (kazanımlarının kazandırılması, değerler eğitiminin gerekliliği, değerler eğitiminin nasıl verilmesi gerektiği, ne tür değerlerin öncelikli olarak verilmesi gerektiği, evrensel ve yerel değerler arası çatışmaların nasıl çözüleceği, öğretmenin değeri kazandırmadaki rolü gibi) konularında öğretmen görüşleri araştırılmıştır. Nitel araştırma yaklaşımıyla 2012-2013 eğitim öğretim yılında İstanbul/ Ataşehir ilçesinde görev yapan 16 öğretmene araĢtırmacı tarafından geliĢtirilen yarı yapılandırılmıĢ görüĢme formu sorulmuĢ ve elde edilen veriler nitel veri çözümleme tekniği kullanılarak, içerik analizi yapılarak, bulgular tanımlanarak yorumlanmıştır. Araştırmamıza 9 erkek, 7 kadın toplam 16 eğitimci katılmıştır. AraĢtırmamızla ilgili olarak 3 sınıf öğretmeni 1 fen bilgisi, 1 Teknoloji tasarım, 2 Matematik, 1 özel eğitim,1 Türkçe, 1 sosyal bilgiler, 1 resim, 2 beden eğitimi, 2 din kültürü ve ahlak bilgisi, 1 Rehberlik ve psikolojik DanıĢmanla görüĢülmüĢtür. AraĢtırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeĢitlilik durum örneklemesi uygulanmıĢtır. AraĢtırmanın verileri, 2012-2013 eğitim ve öğretim yıllarında toplanmıĢtır. Bu verilerinin analizi neticesinde ulaşılan sonuçları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz: 1.Katılımcılarımız olan eğitimciler, değerler eğitiminin çok önemli bir ihtiyaç olduğunu, ailelerin çocuklara evrensel değerleri kazandırmakta yetersiz kaldıklarını, medyanın, STK'ların, sosyal paylaĢım sitelerinin, sokağın desteği olmadan verilecek bir değerler eğitiminde okulun da tek baĢına yetersiz kalacağını, kaldığını belirtmişlerdir. 2.Şuan yapılan sistemde değerler eğitimi uygulamalarının daha çok kâğıt üzerinde kaldığı katılımcılarımız tarafından ortaya konulmuştur. 3.Gümümüz eğitim öğretiminde değerler eğitimi konularının öğrencinin başarısı üzerinde etkisinin olmadığından dolayı öğrenci ve veli nazarında ağırlığının olmadığı görülmektedir. 4.Değerler eğitimi konuları okulda, sosyal faaliyetler ya da etkinlikler olarak planlanması gerektiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
This research indicates teacher opinions related to the value education in 2012-2013 educational year. Like (the obtained gaining, the necessity of value education, how to conduct value education, the necessity of conduction of prior values, the solution of global and local value conflict, the role of teacher as a preacher, etc.) According to the qualified research approach, a semi-constructed interview form was handed-out to 16 teachers occupied in Istanbul/Atasehir district in 2012-2013 educational year and the final data was reviewed within qualified data solution technique, inneranalysis and description of all aspects. The participants were 9 male and 7 female in sum 16 educators. Also related to our research we asked the opinions of 3 form , 1 science, 1 tech-design,2 maths,1 speceducation, 1 Turkish language,1 social science,1, arts, 2 Physical Education,2 Theology and Moral Science,1 school guidance teachers. It was a practitioner of example of maximum diversity situation within aim-based exemplification methods. The data was collected in 2012-2013 educational year. The summary of data-analysis is followed as: 1. Teachers as participants, indicated that, value education is a great necessity, parents are not eligible enough to conduct global value education, schools would remain inadequate without mass-media, NGOs', social network sites and residential support. 2. It is stated by participants that the presently system remains only in theory not in practice. 3. It seems in our daily education system that, value education does not directly affect student success, so that it is not counted enough by parents and the students themselves. 4. It is stated that the topics of value education should be syllabized as social facilities or activities indeed.