Futbolda maç analizi
Soccer match analysis
- Tez No: 44001
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CANER AÇIKADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Özet: Bu çalışmanın amacı; 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası için Milli Futbol Takımının oynadığı maçlardaki pasların analizinin yapılmasıdır. Yapılan dört maçtan ikisi İsviçre'ye karşı, biri İsveç'e karşı ve biri İzlanda'ya karşıdır. Maçlar videoya kaydedilerek Mike Hughes Liverpool Polytechnic maç analiz sis temiyle analiz edilmiştir. Pas değişkenleri 9 oyun alanı bölümüne göre 6 ayrı diskette ve her disket 15 dakikalık oyun pas notasyon bölümünü içerdi. İsviçre'ye karşı oynanan iki maçtan kaybedilende 313, kazanılanda 143 pas yer aldı. Maçların 1. ve 2. 45 dakikalarında paslar arasında fark gözlemlenmedi (x2=3.841, p>0.05). Maçların 15'er dakikalık zaman dilimleri incelendiğinde aralarında anlamlı fark olduğu gözlemlendi (x2 = 18.052, p0.05). Dokuz oyun alanına göre ise yapılan paslar arasında fark gözlemlenmemiştir (x2 = 23.92 p>0.05). Sonuç olarak Türk Milli Futbol Takımının 1. ve 2. maç yarılarında eşit sayılara yakın pas kullanılmıştır. Oyun alanı enlemesine savunma, orta ve hücum alanları olarak ayrıldığında; orta alanın en yüksek, savunma alanının ikinci ve hücum alanının üçüncü derecede pas sıklığına sahip oldukları gözlemlenmiştir. Oyun alanı boylamasına sağ, sol ve orta alan olarak üçe bölündüğünde ise, sağ ve sol alanlar en yüksek, orta alanın daha az pas sıklığına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu da Türk Milli Futbol Takımının oyunu orta alandan çok yan alanlarda geliştirdiğini göstermektedir. 46
Özet (Çeviri)
Summary: The objective of this study is to analyse the passes of the matches of the National Soccer Team played in qualifying round for the European Cham pionship for 1996. Two of the four matches played were against Switzerland, one against Iceland and the last was against Sweden. The matches were video recorded, and each game has been analysed through the use of Mike Hughes Liverpool Polytechnic Match Analysis System. The passing variables recorded according to 9 playing zones on 6 dif ferent disks, each disk containing 15 minute section of the game passing no tation. Two matches that have been played against Switzerland; on the lost macth, there have been 313, and on the won match 143 passes. There has been no significant difference between the passes made during first and se cond 45 minutes of the matches (x2=3.841, p>0.05) When the matches have been analysed for 15 minutes intervals, there have been significant diff rence in the number of passes have been made (x2=18.052, p0.05). There have been no difference between the passes recorded according to 9 different playing zones (x2=23.92, p>0.05). It can be conluded that the Turkish National Soccer Team has equal num ber of passes in the first and second 45 minutes. When the playing field is di vided to 3 zones width vise as defensive, middle, and attacking zones; the middle has the highest, second the defensive, and the least pass occurences were recorded in the attacking zones. When the field was divided to 3 zones longitudianlly as left, right, and middle; left and right have the highest, and the middle corridore has the least passing frequencies. This indicates that the Turkish National team has developed the game more on the sides rather than the middle section of the playing field. 47