Pulslu manyetik alanın sepsis modeli oluşturulan sıçanların karaciğer dokularındaki tedavi edici etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the therapeutic effects of pulsed magnetic field in the rat liver tissues with sepsis model
- Tez No: 440029
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET GEVREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sepsis infeksiyonlara karşı konak reaksiyonudur ve sistemik inflamatuvar yanıt ile karakterize edilmektedir. Sepsiste, organ fonksiyonu kaybından ölüme kadar varabilen ciddi durumlar görülebilmektedir. En önemli etkileri akciğer, böbrek ve karaciğer gibi organlarda gözlemlenmektedir. Pulslu manyetik alan (PMA) çeşitli infeksiyonlarda adjuvan tedavi olarak kullanıldığından sepsisin karaciğerde oluşturduğu hasara PMA'nın etkilerini araştırmayı amaçladık. Wistar albino cinsi yetişkin 28 adet sıçan 7'şerli Sham(kontrol), sepsis, 7.5 Hz PMA tedavi, 15Hz PMA tedavi olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Sıçanlar çekal ligasyon perferasyon yöntemi (ÇLP) ile sepsis yapıldı.Sepsisten beş saat sonrasında tedavi gruplarına 24 saat süre ile PMA uygulandı. Deney sonunda sıçanlar sakrifiye edilerek karaciğer dokuları alındı. Rutin doku tespit ve takibi işlemlerinden sonra hematoksilen eozin, üçlü boyama, tunel boyama ve immünohistokimyasal boyamalar sonrası mikroskobik analizler gerçekleştirildi. Hematoksilen eosin ve üçlü boyama analizlerde sepsis grubunda biraz soluk boyanma ve doku hasarı görünümü mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Sepsis is the hosts' reaction to infection and is characterized by a systemic inflammatory response.Severe cases from loss of organ function to death of organizm can be seen in sepsis. Its most serious effects were observed in organs like lung, kidney and liver.Since pulsed magnetic field (PMA) is used an adjuvant treatment in some infections, we aimed to investigate the effect of PMA in sepsis induced histologycal damage of liver. 28 adult Wistar albino rats were divided into 4 groups as Sham (control), Sepsis, 7.5 Hz PMA and15Hz PMA treatments, 7 rats in each. The rats were rendered sepsis experimentally with cecal ligation and perforation (ÇLP).After five hours, the treatment groups were exposed to PMA for 24 hours.At the end the rats were sacrificed and livers were removed. After the routine tissue fixation and processing, Hematoxylen-eosin, Triple, Tunel and Immunohistochemical stainings were made then, microscopic analysis was performed. In hematoxylin-eosin and triplestaining analysis faint staining and tissu damages were existin sepsis. In tunel.