2008 küresel ekonomik krizin turizm sektörüne etkileri: Türkiye örneği
The effects of the global economi̇c cri̇si̇s of 2008 on touri̇sm sector: Case of Turkey
- Tez No: 440108
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN DELİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ekonomik krizler, ağırlıklı olarak ekonomik nedenlerle ortaya çıkan ve ekonomik yapıları temelden sarsan olaylardır. 2008 küresel ekonomik krizi, ABD emlak piyasasında borçların geri dönüşünde yaşanan sıkıntıların likidite krizine dönüşmesiyle ortaya çıkmıştır. ABD'de finans sektöründe yer alan kuruluşların dünya genelinde birçok finans kuruluşu ile ilişkisi olduğundan, kriz küresel ölçekte bir durgunluğa neden olmuştur. Yaşanan kriz sonucu ülkelerin üretim yapısı, büyüme oranları, istihdam yapısı, ödemeler dengesi gibi değişkenler büyük oranda etkilenmiş ve ülkelerin ekonomik performansları düşmüştür. Turizm sektörü de diğer sektörler gibi küresel ekonomik krizden olumsuz etkilenmiştir. Tüketicilerin yani turistlerin gelirlerinin azalmasının bir sonucu olarak turizm harcamaları azalmış bu durum ilk başta kitlesel turizmin etkilenmesine neden olmuştur. Dünya genelinde turist sayısı ve turizm gelirlerinde büyük düşüşler yaşanmıştır. Türk turizm sektörü açısından, kriz öncesi ve sonrası işsizlik, dış açık, enflasyon gibi değişkenler analiz edildiğinde küresel krizin olumsuz etkileri belirgin bir şekilde görülmektedir. Ancak, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türk turizm sektörü daha olumlu bir tablo ile karşılaşmıştır. Turist sayısı krize rağmen artarak, turizmin bağlantılı olduğu tüm alt sektörlerde krizin etkilerini azaltmıştır. Anahtar Kelimeler 1. Turizm ve Küresel Kriz 2. 2008 Küresel Ekonomik Krizi 3. Makro Ekonomik Değişkenler
Özet (Çeviri)
Economic crisis usually occurs as a result of economic problems and affects the economic structures deeply. One of the main reasons why economic crisis appeared in 2008 was the mortgage repayments failures on time and it turned out as lack of liquidity for the mortgage lenders. Since the big financial companies in the USA have strong global connections with other financial organizations around the world, this liquidity shortage led to global recession. Because of the recession economic performances of countries have decreaesed and the indicates such as production and employment structures, growth rates and deficit balances have been affected significantly. In the direction of economic crisis, not only were all other sectors negatively influenced but also tourism sector. Economic crisis had certain disposition towards household income regarding that tourism expenses and the number of arrival tourists reduced. Those unwanted results were seen all over the world. In case of tourism sector, between previous years and following years of economic macroeconomic indicators such as: World`s unemployment and inflation rate, the amount of external deficit indicate that they were negatively affected by financial economic crisis. However, in terms of Tourism Sector, Turkey was better off in comparison to its competitors. Despite of crisis, the number of tourists have been increased and tourism connected businesses got over the 2008 economic recession with less impact. Key Words 1. Tourism and Global Economic Crisis 2. 2008 Global Economic Crisis 3. Macro Economic Parameters