Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp fakültesi ve van meslek yüksekokulu öğrencilerinde sağlıklı yaşam biçimi davranışları
Healthy lifestyle behaviors of students at van centenary University faculty of medicine and at van vocational high school
  1. Tez No: 440137
  2. Yazar: ABDULLAH SERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SİNEMİS ÇETİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmada Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Van Meslek Yüksek Okulu'nda eğitim gören öğrencilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi ve bu davranışları etkileyen sosyo-demografik özelliklerin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte bir araştırmadır. Evreni Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Van Meslek Yüksek Okulu'nda eğitim gören 1842 öğrenci oluşturmaktadır. Tabakalı ve sistematik yöntemle seçilen 470 öğrenci örneklem grubunu oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini ve sağlıklarıyla ilgili bazı konuları sorgulayan bir anket ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları-II (SYBD-II) ölçeği gözetim altında uygulanmıştır. Bulgular: Öğrencilerin 313'ü (%66.6) Meslek Yüksekokulu'nda, 157'si (%33.4) Tıp Fakültesinde öğrenim görüyordu. Araştırmaya katılan öğrencilerin 199'u (%42.6) kız, 268'i (%57.4) erkekti. Öğrencilerin yaşlarının ortanca (medyan) değeri 22 (17-60) idi. Öğrencilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeğinden aldıkları puanın ortalaması 123.23±20.57 idi. Fakülteler arasında SYBD toplam puanı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0.05). Sonuç: Öğrencilerin SYBD toplam puanı ortalaması orta düzeyde bulunmuştur. SYBD düzeyinin arttırılması için farkındalık yaratma ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Healthy Lifestyle Behaviors of students at Van Centenary University Faculty of Medicine and at Van Vocational High School Aim: In this study it is aimed to evaluate the healthy lifestyle behaviors and determine the socio- demographic characteristics that influence the behaviors of students at Centenary University Faculty of Medicine and at Vocational High School. Materials and Methods: It is a cross-sectional study. 1842 students who are studying at Van Centenary University Faculty of Medicine and Van Vocational High School constitute the universe. With stratified and systematic selected 470 students constitute the sample group. In order to collect data a questionnaire related to students' socio- demographic characteristics and some issues about their health was held. Also, Health Promotion Lifestyles Profiles-II ( HPLP-II ) scale was held under the supervision. Results: 313 students (66.6%) were studying at Vocational School and 157 students (33.4 %) were studying at the Faculty of Medicine. 199 students participated in the study (42.6%) were female and 268 students (57.4%) were male. The median value of students' ages was 22 (17-60). The average of the scores of the students obtained from healthy lifestyle behaviours scale was 123.23±20.57. There was no statistically significant difference between schools in terms of total health lifestyle behaviours score (p=0.05). Conclusion: The mean total scores of students of healthy lifestyle behaviours were found in mid-level. In order to increase levels of healthy lifestyle behaviours, awareness-raising and consciousness-raising activities should be done.