Epilepsi tanılı adölesanlarda sigara kullanımının / maruziyetinin nöbet sıklığı üzerine etkisi
The effect of tobacco use/exposure on seizure frequency in adolescents with epilepsy
- Tez No: 958558
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL NEŞE ÇITAK KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Epilepsi çocukluk ve adölesan dönemde en sık rastlanan nörolojik hastalıklardan biridir. Son yıllarda tüm yaş gruplarında olduğu gibi adölesanlar arasında da sigara kullanımı sıklığında artış olduğu bilinmektedir. Sigara kullanımının epilepsi hastalarında antinöbet ilaç kullanımına uyumu azalttığı, nöbet sıklığını artırdığı düşünülmektedir. Çalışmamızda epilepsi tanılı adölesanların sigara kullanımı/maruziyetlerinin belirlenmesi ve nöbet sıklığı üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniğine 1 Ocak 2024 – 31 Ekim 2024 tarihleri arasında başvuran, 12-18 yaş aralığında Epilepsi tanılı hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet), epilepsi tanı yaşı, nöbet sıklığı, nöbet şekli, epilepsi tipi, kullandığı antinöbet ilaçlar dosya bilgilerinden kaydedildi. Hasta ile yüzyüze yapılan görüşmede; hastaya sigara kullanımı/ kullanım miktarı ve süresi, sigara kullanımının zararları konusunda sorular yöneltilirken, anne ve/veya babaya; yaşı, eğitim durumları, sigara kullanım özellikleri, annenin gebeliğinde sigara kullanım/maruziyetini değerlendirilen sorular yöneltildi ve cevaplar kaydedildi. Bulgular: Hastalarımızın yaş ortalaması 187,01 ±19,1 ay, tanı alma yaş ortalaması 132,68±40,8 ay ve %56,2'si kız hasta idi. Hastaların %4'ü her gün nöbet geçirirken, %54'ü ayda 1'den az nöbet geçiriyor ve %69,2'ü tek antinöbet ilaç kullanıyordu. Hastaların 146'sı (%29,2) sigarayı bir kez denemiş ve deneyenlerden 60(%12)'ı geleneksel sigara, bir hasta (%0,2) elektronik sigara kullanmakta idi. Sigara kullanımı dışında hastaların aile içi sigara dumanı maruziyetleri değerlendirildiğinde 255 (%51) kişinin evinde en az bir bireyin sigara kullanımının olduğu öğrenildi. Hastalarımızdan 60'ı ortalama 15 ay süre ile günlük 11 adet sigara kullanıyordu. Hastalarımızın annelerinin yaş ortalaması 42,17±5,08, babalarının yaş ortalaması 45,4±5,6 ve eğitim durumlarının sıklıkla ilkokul ve lise düzeyinde olduğu saptandı. Annelerden 64 (%12,8)'ü gebelik öncesi sigara kullanıyordu ve 30'u gebelik süresince sigara kullanımını bırakmış, ancak 34'ü günlük ortalama 6.64 adet olacak şekilde gebelik süresince sigara kullanımına devam etmişti. Babalardan 224 (%44,8)'ü annenin gebeliği öncesi sigara kullandığı ve tümünün gebelik süresince de kullanıma devam ettikleri saptandı. Annelerin gebelik döneminde sigara duman maruziyeti değerlendirildiğinde de 14 (%2,8) annenin gebeliğinde evlerinde baba dışında sigara kullanımı ile bulunan birey mevcuttu. Annelerin 269'u (%53,8) gebelik döneminde ev hanımıydı, 227'si (%45,4) çalışmıyor veya çalıştığı yerde maruziyeti bulunmamaktaydı, 4(%0,8) gebe ise iş yerinde maruziyet yaşamaktaydı. Arkadaş ve akraba ortamında ise 39 (%7,8) gebe sigara maruziyeti yaşamıştı. Hastaların mevcut maruziyeti araştırıldığında ise hastaların 255'inde (%51) evde en az bir birey sigara kullanıyordu; 191'inde (%38,2) evde yalnızca 1 kişi, 58'inde (%11,6) 2 kişi, 6'ında (%1,2) 3 kişi sigara kullanmakta idi. Annelerin 73'ü (%14,6), babaların ise 227'si (%45,4), 35'inde (%7) evde yaşayan ebeveyn dışı diğer birey sigara kullanıyordu. Sonuç: Sigara kullanımının önlenmesine yönelik tüm önlem ve çalışmalara rağmen ne yazık ki her yaş grubunda olduğu gibi çocuklarda da kullanımı da ciddi sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Epilepsi tanılı çocuk hastalarda sigara kullanımı /maruziyeti ise kanıtlanmış pek çok sistemik soruna neden olmasının yanı sıra nöbet sıklığını artırmakta ve tedavi başarısını düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: Epilepsy is one of the most common neurological disorders in childhood and adolescence. In recent years, the prevalence of smoking among adolescents has been increasing, as observed across all age groups. Smoking is believed to reduce adherence to antiepileptic medications and increase seizure frequency in patients with epilepsy. The aim of our study was to determine the smoking habits and exposure to smoking among adolescents diagnosed with epilepsy and investigate its effects on seizure frequency. Materials and Methods: Patients aged 12 to 18 years who were diagnosed with epilepsy and presented to the Pediatric Neurology Outpatient Clinic of Ankara Bilkent City Hospital between January 1, 2024, and October 31, 2024, were included in the study. Demographic characteristics of the patients, such as age, gender, age at epilepsy diagnosis, seizure frequency, seizure type, epilepsy type, and the antiepileptic drugs used, were recorded from their medical files. During face-to-face interviews, patients were asked questions about smoking habits, including smoking duration and amount, as well as knowledge of smoking-related harms. Parents were questioned about their age, educational status, smoking habits, and maternal smoking or exposure during pregnancy. Results: The average age of the patients was 187.01±19.1 months, while the mean age of diagnosis was 132.68±40.8 months, and 56.2% of the patients were female. Among the patients, 4% experienced seizures daily, while 54% had seizures less than once a month, and 69.2% were using a single antiepileptic medication. A total of 146 patients, corresponding to 29.2%, had tried smoking at least once, and 60 patients, representing 12%, were active smokers, with one patient using electronic cigarettes. On average, these patients had been smoking for 15 months and consumed 11 cigarettes per day. When the exposure to passive smoking in the household was examined, it was found that 255 patients, accounting for 51%, lived with at least one smoker at home. Among these, 191 patients lived with one smoker, 58 lived with two smokers, and 6 lived with three smokers. The average age of mothers was 42.17±5.08 years, while fathers' average age was 45.4±5.6 years. Most parents had an educational background at the primary or high school level. Of the mothers, 64 reported smoking before pregnancy, 30 quit during pregnancy, but 34 continued smoking during pregnancy, with an average of 6.64 cigarettes per day. Among the fathers, 224 smoked before pregnancy, and all continued smoking during the pregnancy period. Additionally, 14 mothers reported exposure to cigarette smoke from individuals other than the father during pregnancy. Conclusion: Despite all preventive measures and efforts, smoking continues to be a significant health issue in all age groups, including children. In children diagnosed with epilepsy, smoking and exposure to cigarette smoke not only cause various systemic health problems but also increase seizure frequency and reduce treatment success.