Yaşlı sıçanlarda egzersizin anksiyete- ve depresyon- benzeri davranışa etkisi
The effect of exercise on anxiety- and depression- like behavior in aged rats
  1. Tez No: 440193
  2. Yazar: ÖZDEN GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN UYSAL HARZADIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
GİRİŞ: Düzenli aerobik egzersizin nöronları etkileyerek nörogenezisi, ilişkili olarak öğrenme ve belleği arttırdığı, depresyonu ve anksiyeteyi azalttığı belirlenmiştir. Egzersizin bölünerek uygulandığı, yaşlılar gibi toleransı düşük bireylerde olumlu etkileri görülmüştür. AMAÇ: Yaşlanmayla görülen anksiyete- ve depresyon- benzeri davranışlara bölünmüş egzersizin etkileriyle serotonin ve serotonin 1A reseptörünün rolünün araştırılmasıdır. YÖNTEM: Çalışmaya 24 aylık yaşlı, 6 aylık erişkin Wistar Albino dişi sıçanlar alınarak 5 gruba ayrıldı; yaşlılar(n=10), erişkinler(n=7), serotonin geri alım inhibitörü(SSRI) uygulanan yaşlılar(n=10), egzersiz yapan yaşlılar(n=10), SSRI+egzersiz uygulanan yaşlılar(n=10). Egzersiz sonrası tüm deneklere açık alan, yükseltilmiş+labirent ve zorlu yüzme testleri yapıldı. Serum kortikosteron seviyeleri, amigdala, hipokampus ve prefrontal korteks hücre sayıları, doku serotonin ve serotonin 1A(5-HT1A) seviyeleri ölçüldü. Sonuçlar SPSS programında, tek yönlü ANOVA, post hoc Bonferoni istatiksel analizleriyle değerlendirildi. BULGULAR: Açık alan testinde grupların lokomotor aktiviteleri ve orta karelerde bulunmaları arasında fark görülmedi(p>0.05).Yükseltilmiş+labirent testinde yaşlılar erişkinlere göre düzeneğin açık kollarında daha az bulundu(p0.05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: It is determined that regular aerobic exercise can affect neurogenesis that is related to the increase in learning and memory, and decrease in depression and anxiety. Some positive effects of exercise which is divided in several bouts were seen in low tolerant individuals like elderly. AIM: We aimed to investigate the effect of exercise in several bouts on anxiety and depression like behaviour observed during aging and the role of serotonin and serotonin 1A receptors. METHODS: 24 months old (aged), 6 months old (adult) female Wistar albino rats were divided into 5 groups; aged (n = 10), adults (n = 7), serotonin reuptake inhibitor (SSRI) applied (n = 10), exercised (n = 10), SSRI applied + exercised (n = 10). After exercise all groups were evaluated using the apparatus of the open field arena, elevated plus maze and forced swim test. Serum corticosterone levels, amygdala, hippocampus and prefrontal cortex cell numbers, tissue serotonin and serotonin 1A (5-HT1A) levels were assessed. Results were evaluated by one-way ANOVA, post hoc Bonferoni statistical analysis on SPSS. RESULTS: In the open field test no difference observed between locomotor activities and presence in the middle frame of groups (p> 0.05). During elevated plus maze test aged rats were observed less in the open arms of assembly compared to adults (p 0.05).