Açık kalp cerrahisi öncesi anksiyetenin, ameliyat sonrası ağrı ve uyku kalitesine etkisi
The effect of preoperative anxiety on postoperative pain and sleep quality in patients undergoing open heart surgery
  1. Tez No: 440212
  2. Yazar: EDA AYTEN DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLEM BİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu araştırma, açık kalp cerrahisi öncesi anksiyete düzeyinin, hastaların ameliyat sonrası ağrı ve uyku kalitesi üzerine etkisini belirlemek için yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı, hastane izni ve hastalardan onam alınmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir'de iki ayrı üniversite hastanesinde açık kalp ameliyatı planlanan ve uygulanan 126 erişkin hasta oluşturmuştur. Veriler Hasta Tanıtım Formu, hastaların ameliyat öncesi anksiyete düzeyini belirlemek için Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği, ameliyat sonrası uyku kalitesini ölçmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve hastaların ameliyat sonrası ağrı düzeylerini belirlemek için Sayısal Ağrı Ölçeği kullanılarak araştırmacı tarafından Temmuz 2015-Aralık 2015 tarihlerinde toplanmıştır. Veriler, SPSS 16.0 paket programında tanımlayıcı istatistik, aritmatik ortalama, t testi, Mann-Whitney U, Kruskall-Wallis ve Pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmada açık kalp cerrahisi öncesinde anksiyetenin orta düzeyde (27.28±8.48) olduğu, hastaların ameliyat sonrası orta düzeyde ağrı yaşadıkları (4.30±2.29), kötü uyku kalitesine sahip oldukları (10.27±4.23) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to determine the level of anxiety before cardiac surgery' effect on post-operative pain and sleep quality. Methods: This study was descriptive and cross-sectional. The ethics committee approval and permission from patients and hospitals was obtained. The sample of the study consisted of 126 adult patients who were underwent cardiac surgery in two university hospitals in Izmir. The study data were collected between July-December 2015 using Patient Information Form, Anxiety Specific to Surgery Questionnaire (ASSQ) to evaluate of preoperative anxiety, Pittsburgh Sleep Quality Index to assess the postoperative sleep quality, and Numeric Pain Scale (NPS) was used for level of post-operative pain. Data were analyzed with descriptive statistics, mean, t test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis and Pearson correlation analysis on SPSS 16.0 software package. Results: In the study, it was determined that the open heart surgery patients have moderate levels of anxiety (27.28±8.48) prior to surgery, and they experience moderate post-operational pain (4.30±2.29) and poor sleep quality (10.27±4.23).