Endonezya tangerang selatan bölgesinde ulusal sağlık sigortası öncesi ve sonrası dönemde sağlığı koruma ve geliştirme hizmetleri açısından toplum sağlığı merkezlerinin rolü
The role of community health centre in health promotion and protection services before and after national health insurance ERA on tangerang selatan city, indonesia
- Tez No: 440225
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Endonezya Tangerang Selatan bölgesinde TSM'lerde uygulanan sağlığı koruma ve geliştirme programlarına Ulusal Sağlık Sigortası (USS) etkisinin saptanmasıdır. Yöntem: Niteliksel ve niceliksel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Endonezya Tangerang Selatan Bölgesinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri Şubat-Mart 2016 tarihlerinde toplanmıştır. Toplam 22 kişi ile derinlemesine görüşme yapılmıştır (6 yönetici, 8 sağlık çalışanı ve 8 hizmet alan). Doküman analizinde toplam 16 doküman incelenmiş, gözlemsel çalışmalar 4 Toplum Sağlığı Merkezinde (TSM) gerçekleştirilmiştir. Niceliksel bölümde TSM'lerin sağlık düzeyi göstergeleri incelenmiş ve tanımlayıcı tablolar verilmiştir. Kalitatif very analizlerinde tematik içerik analizi kullanılmıştır. Bulgular: Uygulanan politikalar açısından USS öncesi ve sonrası bir fark saptanmamışken, finansman açısından (kapitasyon bütçesi) USS sonrası dönemde önemli bir artış saptanmıştır. Finansman artışına bağlı olarak TSM'lerce yapılan ilkokul sağlık taramaları, gençlik hizmetleri ve yaşlılara verilen hizmetlerde artış olduğu ancak insangücü dağılımı açısından kırsal bölge aleyhine dengesizliğin halen sürdüğü ve TSM'lerdeki fiziksel yapıların yetersizliğinin devam ettiği saptanmıştır. Sağlık düzeyi göstergeleri kıyaslandığında anne ve bebek ölüm hızının düştüğü, anne sütüyle emzirme oranında ve normal kilolu çocuk oranında da artış olduğu görülmüştür. Ancak aile planlaması yöntem kullanımı, gebelik ve doğum sonrası izlem yapılan kadın oranı ve sağlık personeli yardımıyla yapılan doğum oranında USS sonrası dönemde azalma saptanmıştır. Görüşme yapılan tüm katılımcılar halkın sağlığı koruma ve geliştirme faaliyetlerine katılımını yetersiz bulmuştur. Sonuç: Halkın TSM çalışmalarına yeterli katılımını sağlamak için toplum düzeyinde tanıtıcı daha özel ve sık çalışmalar yapılmalıdır. TSM'lerdeki eksik demirbaş malzeme alımı için kapitasyon bütçesinin kullanılabilmesi sağlanmalı, kırsal alandaki TSM'lerde insangücü sayısı artırılmalı, ek ödemelerdeki eşitsizlikler giderilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to detect the effect of National Health Insurance (NHI) to health promotion and prevention services which are supplied by Community Health Centers (CHC). Method: Quantitave and qualitative method has been used in this research. This research has been conducted in Tangerang Selatan City, Indonesia. The data has been collected between February and March 2016. Six administrators, 8 service providers and 8 service receivers has been chosen for indepth interview. In document analysis, 16 documents have been examined. Observation has been conducted in 4 selected CHC's. In the quantitative part, health status indicators have been scrutinized and showed on descriptive table. Thematic content analysis has been used for qualitative data. Results: When there is no difference before and after NHI era in the term of implemented policies, there is an increase of finance (capitation) after NHI era. With an increasing of financial that has an impact to increasing of health screening in primary schools, youth services and services for elderly, but instead there is an inequality of the distribution of health worker resources and inadequacy of facilities in CHC. When comparing health status indicators, the data regarding of decreasing of maternal and infant mortatlity rates and an increasing of breastfed infants ratio and normal weight child have been found. Although there is a decreasing of utilization of family planning, monitoring of gestation and postpartum period and gave birth with health personnel. Community participation is found as not enough by interviews. Conclusion: Some special activities should be conducted to provide sufficient community participation. Capitation budget should be used to purchase furniture in CHCs. Health workers in the village area need to be increased and payments from the capitation budget should be reorganised to decrease inequalities in payments in the rural CHCs.