Sözcük tanıma puanı düşük ve yüksek olan geriatrik popülasyonda kortikal potansiyel bulgularının karşılaştırılması
Comparing cortical potential findings of geriatric population with low and high speech recognization score
- Tez No: 440233
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Araştırmada, sözcük tanıma puanı (STP) düşük ve yüksek olan geriatrik popülasyondan elde edilen işitsel uyarılmış kortikal potansiyeller (İUKP) bulgularının karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 65 yaş ve üzeri 99 geriatrik gönüllü, normal işiten 14 genç yetişkin gönüllü dahil edildi. Gönüllülerden 80 dB SPL'de“g”konuşma uyaranıyla P1/N1/P2 İUKP dalga kayıtları alındı. Yaşlı gönüllüler STP'lerinin yüksek ve düşük olmasına göre iki gruba ayrıldı. Yaşlı gönüllülerle genç yetişkinlerin ve yaşlı gönüllülerde STP'leri yüksek olanlarla düşük olanların P1/N1/P2 dalga latans ve amplitüdleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to compare the cortical auditory evoked potential (CAEP) findings obtained from geriatric population with low and high speech recognition scores (SRS's). Material and Method: Ninety-nine elderly and 14 normal hearing young adult volunteers participated to the research. P1/N1/P2 waves were recorded from volunteers with“g”speech signal at 80 dB SPL. Elderly volunteers were separated into two groups according to their SRS's. Latencies and amplitudes of P1/N1/P2 waves were compared between elderly and young adults, as well as SRS high and low groups in elderly patients.