Maluliyet istemiyle başvuran psikotik bozukluğu olan hastalarda temaruz eğilimi ve ilgili klinik değişkenlerin araştırılması
The investigation of malingering and related clinical variables in patients with psychotic disorders who apply for disability pension
  1. Tez No: 509149
  2. Yazar: AMİNE MERVE ATALAY SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE FİLİZ KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kronik psikotik bir rahatsızlığa sahip hastaların mesleki ve sosyal alanda yeti yitimlerinin olduğu bilinmektedir. Bu sebeple, psikotik hastaların önemli bir kısmı birtakım sosyal haklar kazanmak amacıyla sağlık kuruluna başvurmaktadır. Malulen emeklilik de bunlardan biridir. Literatürde engellilik nedeniyle başvuran kişilerle yapılan çalışmalarda %15-50 oranında temaruz eğilimi olduğu saptanmıştır. Bu araştırmada, kronik psikotik bozukluğu olan hastalardan, maluliyet istemiyle başvuranların temaruz eğilimlerinin, tedavi amacıyla başvuranlara göre daha yüksek olduğu ve bu eğilimin sosyodemografik veriler, çalışma öyküsü, klinik değerlendirme ölçekleri ve nöropsikolojik test performansı gibi çeşitli verilerle ilişkili olduğu hipotezi oluşturulmuştur. Bu amaçla, 45 maluliyet ve 45 kontrol grubunda olmak üzere toplam 90 adet kronik psikotik bozukluğu olan hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalara, yazarlar tarafından oluşturulmuş sosyodemografik veri formu, WHODAS-II, SAPS, SANS, BPRS, CDS, M-FAST, RMT, MOCA, RAVLT, Stroop Testi ve WKET uygulanmıştır. Verilerin analizi sonucunda çalışmamızda iki grup arasında; sosyodemografik verilerden yaş, cinsiyet, hastalık süresi, çalışma öyküsü, gelir düzeyi, TRSM takip süresi, hastalık sonrası işlevsellik ve nöropsikolojik testlerden RAVLT ve WKET puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Psikotik belirtilerin temaruzunu saptamak için M-FAST ve bilişsel belirtilerin temaruzunu saptamak içinse RMT uygulanmıştır. M-FAST ve RMT puanları açısından gruplar arasında istatistiksel açısından anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Her iki ölçek de maluliyet grubunda temaruz açısından pozitif bulunmuştur. Kesme puanı >6 kabul edilerek M-FAST ölçeği açısından gruplar karşılaştırıldığında, maluliyet grubunun %24.4'ünün ve kontrol grubunun %6.7'sinin temaruz yaptığı saptanmıştır. M-FAST ve RMT puanlarına göre temaruz eğilimi yüksek saptanan maluliyet grubunun SAPS, SANS, CDS, BPRS gibi klinik değerlendirme ölçeklerinde daha yüksek puanlar aldıkları, MOCA ve Stroop Testi gibi bilişsel değerlendirme testlerinde ise daha düşük performans gösterdikleri saptanmıştır. 111 Bu çalışmada ayrıca psikotik belirtilerin temaruzunu saptamada yüksek sensitivite ve spesifitesi olan M-FAST ölçeğini yordayan klinik değişkenler araştırılmıştır. Klinik değişkenlerden çocuk sayısı, WHODAS-II ve CDS ölçek puanlarının yordayabildiği saptanmıştır. Nöropsikolojik testlerden ise RMT, RAVLT Rey 8 Hatırlama (uzun süreli bellek), Rey Tanıma, Stroop Testi Sözcük Okuma Süresi ve WKET Tamamlanan Kategori puanının ise M-FAST puanını yordayabildiği saptanmıştır. Bu bulgular temaruzu saptamaya yönelik değerlendirme sürecinde klinisyene yol göstermesi açısından kıymetlidir. Bu araştırmanın çeşitli kısıtlılıkları mevcuttur. Nöropsikolojik test performansını etkilediği bilinen eğitim düzeyi, gruplar arasında eşit değildir. Zeka düzeyi araştırılmamış olup, kadın cinsiyetin örneklemde küçük bir grubu oluşturması, toplam vaka sayısının az olması da çalışmanın kısıtlılıklarındandır. Bu alanda örneklem sayısı arttırılarak yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Patients with a chronic psychotic illness are known to have disabilities at the vocational and social settings. For this reason, a significant proportion of psychotic patients apply in order to gain some social rights. Disability pension is one of them. In the literature, it has been determined that 15-50% malingering who applicant for disability. In this study, hypothesis was established that patients with chronic psychotic illness and apply for disability, tend to have higher tendency for malingering than those who seek treatment, and this tendency is related to various factors such as sociodemographic data, working history, clinical evaluation scales and neuropsychological test performance. For this purpose, a total of 90 patients with chronic psychotic disorders were included in the study, 45 of whom were applicant for disability and 45 control groups. The sociodemographic data form created by the authors, WHODAS-II, SAPS, SANS, BPRS, CDS, M-FAST, RMT, MOCA, RAVLT, Stroop Test and WKET were applied. As a result of the analysis of the data, we found that between the two groups; There was no statistically significant difference between sociodemographic data on age, gender, duration of illness, work life, income level, duration of TRSM follow-up, post-disease functioning and neuropsychological tests, and RAVLT and WCST scores. M-FAST was used to detect malingering of psychotic symptoms and RMT was used to detect malingering of cognitive symptoms. There was a statistically significant difference between the groups in terms of M-FAST and RMT scores. Both scales were positive for the disability group. It was determined that 24.4% of the disability group and 6.7% of the control group were affected when the cut-off score was taken as > 6 and the groups were compared in terms of M-FAST scale. According to M-FAST and RMT scores, the disability group with higher tendency for malingering was found to have higher scores in clinical assessment scales such as SAPS, SANS, CDS, BPRS and lower performance in cognitive evaluation tests such as MOCA and Stroop Test. 113 In this study, we also investigated clinical variables that predict M-FAST, which has high sensitivity and specificity in determining the malingering of psychotic symptoms. The number of children, WHODAS-II and CDS scale scores were found to be predictive of clinical variables. Neuropsychological tests like RMT, RAVLT Rey 8 Recall (long-term memory), RAVLT Recognition, Stroop Test- Word Reading Duration and WKET Completed Category Score can predict M-FAST score. These findings are valuable in terms of showing malingering to clinician in the evaluation process. This research has several limitations. The education level known to affect neuropsychological test performance is not equal among the groups. Intelligence level doesn't be tested in this study. The fact that female gender constitutes a small group in the sample, and the small number of total cases is a limitation of the study. There is a need for work to be done by increasing the number of samples in this field.