Subakromial sıkışma sendromlu hastalarda kinezyolojik bantlama tekniğinin etkisi
The effect of kinesiotaping on the treatment outcomes of subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 340685
  2. Yazar: MİRAY BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma Subakromial Sıkışma Sendromu nedeniyle fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünde tedavi alan bireylerin standart tedaviye ilave olarak kinezyolojik bantlama tekniğinin vücut yapı ve fonksiyonları, omuz ağrısı, eklem hareket açıklığı ve kas gücü üzerine etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Tek kör randomize klinik bir çalışma şeklinde planlanmış olan klinik araştırmaya omuz ağrısı şikayetiyle başvuran, ?Subakromial Sıkışma Sendromu ? teşhisi konmuş 30 erişkin hasta alındı. Geliş sıralarına göre randomize olarak seçilen hastalar tedavi ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Standart uygulanan fizyoterapi programlarının yanı sıra tedavi gurubundaki 15 hastaya deltoideus kası için Y şekilli , mekanik düzeltme tekniği için I şekilli kinesio bantlama, kontrol grubundaki 15 hastaya ise teknik kullanılmadan plasebo bantlama uygulandı. Gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden ve gönüllü onam formunu imzalamış olan tüm bireylere tedavi programı öncesinde ve sonrasında Visuel Analog Skala ile ağrı skorları, gonyometre ile eklem hareket açıklık değerleri, manuel kas testi ile kas kuvveti ve Kol, Omuz ve El Yaralanması Anketi ile fonksiyonel durum değerlendirmesi yapıldı. Araştırmanın veri analizi için bilgisayar ortamında ?SPSS for Windows? istatistik programının 15.0 versiyonu kullanıldı. Tüm analizlerde p ? 0,05 değerler istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. Her iki grupta da öncesi ve sonrası ortalama değerlerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulundu. Tedavi ve kontrol grubunun istatistiksel olarak karşılaştırılmasında ise fleksiyon, iç ve dış rotasyon ağrı skorları ile dış rotasyon hareket açıklığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of Kinesiotaping on body functions, shoulder pain, range of motion and muscle strength when applied in adjunction to standart physiotheray treatment. 30 patients witjh shoulder pain, diagnosed as ?Subacromial Impingement Syndrome? were enroled to this single-blind, randomized clinical study. The patients where randomized to either treatment or control group according to their term of treatment. In addition to the standart physiotherapy treatment program, 15 patients in the treatment group received Y-taping to the deltoid muscle and subacromial correction with I-type taping, and 15 control group patients received only placebo taping without any specific technique. All patients gave their perceived consent to this study and were assessed with the Visual Analogue Scale (VAS), goniometer values, manual muscle testing and Arm, Shoulder and Hand Injury Questionnaire (DASH) before and after treatment. For data analysis of our study“Statistical Package for Social Science (SPSS) for Windows”version 15.0 statistical program was used. All analyzes were considered statistically significant with p ? 0.05. In both groups, a statistically significant difference before and after treatment values are apparent. When treatment and control groups were compared statistically significant differences where found in flexion, internal and external rotation pain scores and external rotation range of motion gain in the treatment group.