Son yıkama solüsyonu olarak farklı sıcaklık ve ph değerlerinde edta kullanımının sealer penetrasyonuna etkisinin lazer taramalı konfokal mikroskop ile incelenmesi
The evaluation of edta as A final irrigant with different temperature and ph values on the effect of sealer penetration into dentinal tubules with confocal laser scanning microscope
  1. Tez No: 440248
  2. Yazar: MELTEM SÜMBÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN MELTEM ÇOLAK TOPCU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, son irrigasyon solüsyonu olarak farklı sıcaklık ve pH değerlerinde EDTA solüsyonu kullanımının, kanal patının dentin tübüllerine olan penetrasyonuna etkisinin lazer taramalı konfokal mikroskop ile değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 44 adet çekilmiş, tek köklü ve tek kanallı alt premolar insan dişi kullanıldı. Dişlerin çalışma uzunluğu belirlendikten sonra kemomekanik preparasyonları resiprok sistem ile tamamlandı ve son irrigasyon aşamasında EDTA'nın sıcaklık ve pH değerlerine göre dişler 4 gruba ayrıldı (n=11): Grup 1: 22°C pH 7; Grup 2: 22°C pH 12; Grup 3: 40°C pH 7; Grup 4: 40°C pH 12. Dişler %0.1 Rhodamine B ile işaretlenmiş kanal patı ve guta perka ile dolduruldu. Köklerin apikal kısmından 2 ve 7 mm uzaklıktan horizontal kesitler alındı. Örneklerden Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop (CLSM) ile görüntüler alındı ve patların dentin tübüllerine penetrasyon alanları hesaplandı. Verilerin istatistiksel analizinde; Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanıldı. Bulgular: Elde edilen sonuçlarda, 7. mm'den alınan kesitlerde Grup 1 ile Grup 4 arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenirken (p0.05). Sonuç: En yüksek penetrasyon alanı 22°C pH 7 değerinde EDTA solüsyonu kullanılan grupta gözlendi. EDTA solüsyonunun 22°C'den 40°C'ye ısıtılması kanal patının penetrasyon alanını olumsuz etkiledi. Nötral pH değerindeki EDTA solüsyonu yüksek pH değerine göre her iki sıcaklıkta da daha etkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the effect of EDTA on the penetrability of a sealer into dentinal tubules when used as a final irrigant with different temperatures and pH values by the confocal laser scanning microscope. Materials and Methods: Forty-four single rooted extracted mandibular premolars were used for this study. The working length was determined and then root canals were prepared with the Reciproc system. Before the final irrigation procedures, specimens were randomly distributed into 4 groups according to the temperature and pH values of EDTA (n=11): Group 1: 22°C pH: 7; Group 2: 22°C pH 12; Group 3: 40°C pH 7; Group 4: 40°C pH 12. Teeth were obturated using a labeled sealer mixed with 0.1% Rhodamine B and gutta percha as the core material. Specimens were then sectioned at 2 and 7 mm from the apex. All the sections were examined under confocal microscope to calculate the dentinal tubule peneration area. Data were analysed using the Bonferroni correction Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test. Results: There were significant differences between Group 1 and Group 4 at 7 mm from the apex (p0.05). At 2 mm from the apex, there were no significant differences between the groups (p>0.05). Conclusion: The highest dentinal tubule penetration area was observed at 22°C and pH=7 values of EDTA. Temperature changes of EDTA from 22°C to 40°C, negatively affected the dentinal tubule penetration area. Use of EDTA at neutral pH appears to be more effective compared to higher pH values in terms of dentinal tubule penetration.