Yüksek doz stereotaktik radyocerrahi sonrası radyasyon hasarı üzerine bevacizumabın profilaktik ve geç kullanımının etkileri: deneysel rat çalışması
The effects of prophylactic and late onset usage of bevacizumab on radiation injury after high dose stereotactic radiosurgery: experimental rat study
  1. Tez No: 440249
  2. Yazar: AYFER ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALP ÖZGÜN BÖRCEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Stereotaktik radyocerrahi (SRC), günümüzde birçok beyin patolojisinin tedavisinde tek başına veya diğer tedavi modaliteleriyle birlikte kullanılmaktadır. Ancak, çevre normal beyin dokusunda yüksek doza bağlı ödem ve nekroz oluşumu, baş edilmesi gereken önemli yan etkilerin başında gelmektedir. Bu yan etkilerin tedavisinde yeni kullanılmaya başlanan bevacizumab, radyonekrozun patogenezinde geniş yer bulan ve radyasyona cevap olarak ekspresyonu artan vasküler endotelyal büyüme faktörünü (VEGF) hedef almaktadır. Araştırmamızda, farklı dozlarda (%50 izodozlar 50 Gy ve 100 Gy) SRC sonrası oluşan beyin ödemi ve radyasyon hasarı üzerine anti-VEGF monoklonal antikor olan bevacizumabın etkilerini inceleyecek, ilacın profilaktik ve geç kullanımının sonuçlarını karşılaştıracak bir deneysel sıçan modeli planlandık. Çalışmanın sonuçlarında, radyonekroz 3 ile 10 hafta arasında, SRC alan tüm hayvanlarda çeşitli derecelerde oluşmuştur. Çalışmamız, radyasyon hasarının oluşum süresinin ve şiddetinin, bevacizumabın kullanım protokolüne bağlı değiştiğini, bevacizumabın radyasyon hasarı bulgularını azaltmakla birlikte, ancak profilaktik olarak başlandığında işe yaradığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Stereotactic Radiosurgery (SRS) is recently used in treatment of brain pathologies alone or with other treatment modalities. But, there are some side effects as radiation injury characterized with edema and necrosis at peripheral normal tissue that should be coped with. The new treatment of this side effect is bevacizumab, which targets increased vascular endothelial growth factor (VEGF), one of the most prominent etiology of radiation injury. In our study, we aimed to form a rat experimental model to describe the effects of bevacizumab, an anti-VEGF monoclonal antibody, following GKS with different doses, (%50 isodose 50 Gy and 100 Gy), and to compare results of prophilactic and delayed onset use of bevacizumab. In the results of the study, radiation necrosis occurred with various degrees in all SRC exposed animals in between 3 and 10 weeks. These findings exhibit the existing time and degree of radiation injury was depended on the protocol of bevacizumab receiving; although bevacizumab decreased the signs of radiation injury, this effect was existed only after profilactic onset.