Atopik dermatitli çocuklarda thymic stromal lymphopoitenin (TSLP), thymus and activation regulated chemokine (TARC) ve periostinin hastalığın şiddeti ile ilişkisi
Therelatġonship betweenseverity of disease and either of thymic stromal lymphopoitenin (TSLP), thymus and activation regulated chemokine (TARC) and periostin inchildren withatopic dermatitis
- Tez No: 440304
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN BÜYÜKÖZTÜRK KARUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Atopik dermatit çoğunlukla infant ve erken çocukluk çağında başlayan, tekrarlayıcı, kronik, inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Hastalığın etyolojisi tam olarak bilinmemekle beraber kompleks multifaktöriyel bir etyolojinin rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada atopik dermatitli çocuklarda thymic stromal lymphopoitenin (TSLP), thymus and activation regulated chemokine (TARC) ve periostinin hastalığın şiddeti ile olan ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Aralarında yaş ve cinsiyet farkı olmayan atopik dermatitli 25 hasta ve sağlıklı kontol olarak 25 çocuk çalışmaya alındı. Çocukların serum TSLP, TARC ve periostin seviyeleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Atopik dermatitli çocukların serum TSLP, TARC ve periostin düzeyleri sağlıklı çocukların değerlerinden yüksek (sırasıyla, p=0.001, p=0.004, 0.025) bulundu.AD'li hastalarda serum TARC seviyesi ile hastalığın şiddeti arasında anlamlı fark varken (p=0.014), TSLP ve periostin için bu anlamlı farklılık gözlenemedi (p=0.80, p=0.201).
Özet (Çeviri)
Atopic dermatitis is a recurrent, chronic, inflammatory dermatose that begins in infancy and early childhood. Although etiology of atopic dermatitis is not completely understood, it is considered that a complex, multifactorial etiology plays a role in this disease. We aimed to investigate the the relationship severity of disease and either of thmic stromal lymphopitenin (TSLP), thymus and activation regulated chemokine (TARC) and periostin in children with atopic dermatitis. We studied 25 children with AD and 25 age- and sex-matched healthy controls. Children were measured serum TSLP, TARC and periostin levels by ELISA method. SerumTSLP, TARC and periostin levels in children with atopic dermatitis were higher than that of healthy children (p=0.001, p=0.004, 0.025, respectively). There was significant difference in TARC level between patients with AD and disease severity (p=0.014). However, there was no relationship between TSLP level and disease severity (p=0.80) nor periostin level (p=0.201).