Effect of dietary quercetin supplementation on rabbıt gametes during summer heat stress
Rasyona ilave edilen quercetin'in sıcak stresi altındaki tavşanlarda gamet kalitesi üzerine etkisi
  1. Tez No: 440309
  2. Yazar: ZAHID NASEER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma sıcak stresi etkisi altındaki tavşanlarda quercetin'in erkek ve dişi gamet kalitesi üzerine olan etkilerinin araştırılması amacıyla planlandı. Tavşanlar (erkek ve dişi) ya temel rasyonla (HS) ya da quercetin (Que-HS; 30mg/kg/day) ilave edilmiş temel rasyonla beslendiler. Erkek tavşanlarda reaksiyon süresi, sperma hacmi, ozmolalite, yoğunluk, motilite, anormal spermatozoon oranı, canlı, akrozom bütünlüğü ve mitokondrial potansiyel değerleri belirlendi. Deneyin sonunda tavşanlardan testis dokusu örnekleri toplandı ve germinatif epitel hücrelerinde apoptosis oranları belirlendi. Dişi tavşanlarda oositler toplandı ve oositlerin (COC) morfolojik derecelendirilmesi (A, B ve C) yapılarak boyutları tespit edildi. A ve B kalite oositler seçilerek standart maturasyon medyumlarına aktarıldılar. Deneyin ikinci aşamasında ovaryum örnekleri toplanarak folliküler popülasyonun saptanması ve apoptosis belirlenmesi amacıyla histolojik kesitler yapıldı. Deneyin 48 ve 56. günlerinde yapılan karşılaştırmalarda sperma hacmi, spermatozoon yoğunluğu ve total motilite değerlerinin Que-HS grupta daha yüksek (p0.05) bulundu.
Özet (Çeviri)
Two experiments have been conducted to determine the effect of quercetin on semen quality, follicular development, oocyte quality and maturation rate, testicular and ovarian cells apoptosis in heat induced male rabbits. The heat stress (HS) male and female rabbits were either fed basal diet (HS) or basal diet supplemented with quercetin (Que-HS; 30mg/kg/day). In male group, weekly collected semen samples were evaluated for volume, osmolarity, sperm concentration, motility, viability, acrosome reaction, mitochondrial potential and morphology. At the end of trial, testes were collected to observe the apoptosis in germ cells. In female group, oocytes were collected through laparotomy, grading was performed and submitted to in vitro maturation. At the end of the experiment, ovaries were retrieved to estimate the follicle population and apoptosis rate in developing follicles. The results of experiment 1 showed that the higher (p0.05) across the groups.