Moringa stenopetala ekstrenin farmakolojik etkileri
Pharmacological eeffect of the extract of moriga stenopetala
- Tez No: 440359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Moringa stenopetala çok amaçlı kullanımı olan bir bitki, yaygın olarak gıda desteği ve hipertansiyon, baş ağrısı, mide rahatsızlıkları, astım, diyabet ve sıtma gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için halk hekimliğinde kullanılmaktadır. Bu bitkinin en önemli kullanım alanlarından birisi de ağrı tedavisidir. Bu tez kapsamında, M.stenopetala yapraklarının %80 metanol ekstresinin analjezik etkisi ve etki mekanizmasının araştırılması amaçlanmıştır. Her iki cinsiyetten Swiss albino fareler rastgele onbir gruba ayrıldı. Negatif kontrol grubuna 0,1ml serum fizyolojik oral olarak verildi. Pozitif kontrol olarak Dipron (500mg/kg) kullanılırken, M. stenopetala yapraklarından elde edilen % 80 metanol ekstresi 50, 100 ve 200 mg/kg doz oral olarak uygulandı. Maddeler uygulanmadan önce ve uygulandıktan 45 dk. sonrasında fareler sıcak plaka, kuyruk daldırma ve asetik asit kıvranma testlerine tabi tutulmuştur. Analjezik etki mekanizmasını incelemek amacıyla, nalokson (opioid antagonisti, 5mg/kg, i.p.), ketanserin (5-HT2 reseptör antagonisti, 1mg/kg, i.p.) ve yohimbin (α2 reseptörü antagonisti, 1 mg/kg,i.p.) varlığında 100mg/kg M. stenopetala %80 metanol ekstresi uygulandı. M. stenopetala ekstresi tüm deneysel ağrı modellerinde önemli bir analjezik etki göstermiştir. Sıcak plaka ve kuyruk daldırma testlerinde analjezik etki mekanizmasını incelemek amacıyla uygulanan antagonistlerden ketanserin ve yohimbin varlığında analjezik etkinlikte anlamlı bir geri dönüş görülürken nalakson uygulamasında geri dönüş gözlenmemiştir. Kıvranma testinde ise nalakson ve yohimbin uygulaması yapılan gruplarda analjezik etki anlamlı düzeyde antagonize olmuştur. Bu tez kapsamında, oral uygulanan MSE'nin test edilen dozlarda hem periferik hem de santral antinosiseptif etkisi olduğu ortaya konmuştur. MSE'nin santral antinosiseptif etkisinde noradrenerjik ve serotonerjik yolakların anlamlı derecede rol oynadığı görülürken, opioderjik sistemin ise kısmen etkisi olduğu belirlenmiştir. Periferik antinosiseptif etkiyi belirlemek için kullanılan kıvranma testinde ise opioderjik ve noradrenerjik yolağın daha etkili olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak M. stenopetala bitkisi hem içerisindeki antinosiseptif etkisinde rol oynayan maddeler açısından değerlendirilebileceği hem de bu bitki daha ileri çalışmalarla ağrı tedavisinde kullanıma sunulabileceği düşünülmeketedir
Özet (Çeviri)
Moringa stenopetala is a multi purpose plant commonly used among people mainly as food and as a remedy in folk medicine to treat various disorders like; hypertension, headache, stomach disorders, asthma, diabetes and malaria. Consumption of this plant for pain relief is one of its venerable usage. In this study, we aimed to investigate the analgesic effect and mechanism of action of Moringa stenopetala. Thus, in this experiment 80% methanol crude extract of the leaves of M.stenopetala was evaluated for its analgesic properties and mechanism of action using established animal models. Swiss albino mice of either sex were randomly divided into eleven groups. The negative control group was orally given 0,1 ml of saline. The positive control received depron (500mg/kg) and also were treated with 80 % methanol extract of M. stenopetala at doses of 50, 100 and 200 mg/kg orally. Animals were then subjected to a tests including hot plate, tail immersion, acetic acid induced writhing before and 45 min later after administation of the extract. 100mg/kg dose of 80 % methanol extract of M. stenopetala was used to predict analgesic mechanism of action by giving antagonists naloxone (non selective-opioid antagonist, 5 mg/kg), ketanserin (5-HT2 receptor antagonist-1mg/kg) and yohimbine (α2 receptor antagonist-1mg/kg) intraperitoneally. No reduction effect was obsereved in case of naloxone and shown significant pain reduction effect with ketanserin and yohimbine. It was antagonized in the writhing test and a significant analgesic effect is shown on the groups that were treated by naloxone and yohimbine. In this thesis, the orally administered doses of the tested MSE has been shown to be antinociceptive effect both on peripheral and central nervous system pathways. It is expected that analgesic effect takes place through noradrenergic and serotonergic effects which implies it acts in central nervous system pathway significantly and it is also determined that the opioidergic sistem is partly involved. In the writhing test used to determine the peripheral antinociceptive effect, opioidergic and noradrenergic pathways have been determined to be more effective. As a result, M. stenopetala plant can be evaluated interms of substance that has antinociceptive effect and can be recommended for further studies in terms of pain treatment.