Multitravma hastalarında hipokalseminin mortalite ile ilişkisi
The relationship between hypocalcemia and mortality in multitrauma patients
- Tez No: 985987
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, multitravma hastalarında hipokalseminin sıklığı, klinik önemi ve mortalite ile ilişkisi araştırılmıştır. Travma, mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerinden biri olup, metabolik ve hemostatik bozukluklarla birlikte seyreder. Bu bozukluklar içinde hipokalsemi, çoğu zaman gözden kaçan ancak kritik sonuçlara yol açabilen bir durumdur. Araştırmamızda acil servise başvuran multitravma hastaları prospektif olarak değerlendirilmiş, kabul anındaki serum kalsiyum düzeyleri ile klinik seyir arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular, hipokalseminin bağımsız olarak mortalite ile anlamlı biçimde ilişkili olduğunu göstermiştir. Özellikle kalsiyum düzeyinin ≤8,35 mg/dL olması, hastane içi mortalite için güçlü bir öngördürücü olarak saptanmıştır. Sonuç olarak, hipokalsemi yalnızca laboratuvar bulgusu değil, aynı zamanda travma hastalarında prognozu etkileyen önemli bir parametredir. Bu nedenle erken dönemde tanınması ve uygun tedavi stratejilerine dahil edilmesi, mortaliteyi azaltmada kritik rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the frequency, clinical significance, and prognostic impact of hypocalcemia in multitrauma patients. Trauma remains one of the leading causes of mortality and morbidity worldwide, often accompanied by metabolic and hemostatic disturbances. Among these, hypocalcemia is a frequently overlooked condition that may critically affect patient outcomes. In this prospective study, trauma patients admitted to the emergency department were evaluated with a focus on admission serum calcium levels and their relationship with in-hospital mortality. The results revealed that hypocalcemia was independently associated with worse prognosis. Notably, a calcium level ≤8.35 mg/dL emerged as a strong predictor of mortality. In conclusion, hypocalcemia should not be considered a mere laboratory finding but rather a crucial prognostic factor in trauma care. Its early recognition and management may contribute to reducing mortality and improving overall patient outcomes.