Sıçanda jejunum flebinde enteral infuzyonun flep dolaşımına etkilerinin fizyolojik, histolojik ve biyokimyasal olarak incelenmesi
Physiological, histological and biochemical analysis of the effects of enteral infusion on rat jejunum flap
- Tez No: 440407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT SAÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hipofarinks ve özefagus rekonstruksiyonunda ilk tercih edilen otolog doku seçeneklerinden biri de serbest jejunum flebidir. Klinik uygulamada, bu hasta grubunda enteral beslenme erken dönemde tercih edilmemektedir. Flep aktarımında karşılaşılan sıcak iskemi ve ardından reperfüzyon, flep mikrodolaşımını etkileyebilecek iskemi reperfüzyon hasarına yol açmaktadır. Bu deneysel çalışmada, iskemi ve reperfüzyona maruz bırakılan jejunum flebinde enteral infüzyonun flep dolaşımına akut etkileri, fizyolojik, biyokimyasal ve histolojik parametreler ile incelenmiştir. Beş gruba ayrılan toplam 35 adet Sprague-Dawley sıçan'da jejunum flebi izole edildi. İlk grup sham olarak sadece biyopsiler alındı, diğer gruplarda ise flep jejunal arter klemplenerek 40 dakika iskemi ve 120 dakika reperfüzyon uygulandı. İkinci grupta bir müdahale yapılmazken, üçüncü grupta reperfüzyonla birlikte intralüminal SF, dördüncü grupta intralüminal %5 Dekstroz, beşinci grupta intralüminal %10 Dekstroz uygulandı. İzolasyon sonrası, iskemi sonrası ve reperfüzyonun 60 ve 120. dakikalarında lazer doppler flowmetri ölçümleri ile mikrodolaşım değerlendirildi, deney sonunda doku örnekleri alınarak histolojik olarak mukoza hasar skorlaması, biyokimyasal olarak NO, Interlökin-1, Interlökin-2 ve MMP-1 tayini yapıldı. Glukozun literatürle uyumlu olarak doku mikrodolaşımını iyileştirdiği, sıcak iskemi sonrasında SF ve Dekstroz infüzyonunun mukozal hasarlanmayı azalttığı, inflamatuar belirteçlerin arttığı ve koruyucu özelliği olan moleküllerin yükseldiği gösterildi. Deneysel özgün bir modelde enteral infüzyonun flep dolaşımını iyileştirdiği, mukozayı koruyucu etkisinin olduğu ve inflamatuar sürece olumlu katkısının bulunduğu gösterilerek ileri klinik çalışmalara temel oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Free jejunum flap is the prefered method of hypopharyngeal and esophageal reconstruction with autologous tissue. These patients are avoided from early enteral nutrition in clinical practice. The warm ischemia time, encountered throughout the flap transfer process, together with the following reperfusion causes ischemia reperfusion injury that effects the microcirculation. In an experimental model, the physiological, biochemical and histological acute effects of enteral infusion on flap microcirculation is evaluated. Jejunum flaps were isolated in 35 Sprague-Dawley rats in five groups. Biyopsies were performed in the first group as sham operation. In other groups the jejunal artery was clamped for 40 minutes ischemia time and 120 minutes reperfusion was administered. In the second group no intervention was performed. The third group was infused with SF intraluminally, the fourth group was infused with %5 Dextrose intraluminally and the fifth group was infused with %10 Dekstroz intraluminally. After flap isolation, during ischemia period, at 60th and 120th minutes during the reperfusion period laser doppler flowmetry measurements were assesed. The tissue samples were collected for further evaluation of mucosal damage scoring and biochemical assesment of NO, Interleukin-1, Interleukin-6 and MMP-1 levels. The results demonstrated that glucose improved microcirculatory perfusion, SF and Glucose reduced the mucosal damage and biochemically, the inflammatory responses and protective molecules were elevated. In an experimantal unique model, the positive effects of enteral nutriton on flep perfusion, protective effects on mucosal damage and beneficial contribution to inflammatory processes are presented, creating a support for further clinical studies.