Okullardaki spor tesisi imkanları ve beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin iş tatmin düzeylerinin incelenmesi (Sivas ili örneği)
Examining the sports facility facilities in schools and the job satisfaction levels of physical education and sports teachers (Sivas province example)
  1. Tez No: 837663
  2. Yazar: TAHA İŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Okullardaki Spor Tesisi İmkânları ile Beden Eğitimi öğretmenlerinin iş Tatmin düzeylerinin incelenmesi(Sivas ili örneği) adlı çalışmamıza evrenini Sivas il geneli, örneklemini Sivas merkez ilçedeki okullarda görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmamıza 191'i erkek 41'i kadın olmak üzere 232 beden eğitimi ve spor öğretmeni gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu ve Minnesota iş tatmin ölçeğinden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS 22 paket program kullanılmıştır. Verilerin normallik testleri yapılmış ve normal dağılım göstermediği tespit edilmiş olup verilerin analizinde non parametrik testler kullanılmıştır. İkili değişkenlerin analizinde Mann-Whitney U testi, çoklu değişkenlerin analizinde Kruskal-Wallis H testi, alt boyutların birbirine olan etki düzeylerini belirlemek için regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada okullardaki spor tesisi imkânlarına bakıldığında spor salonu olanaklarının yeterli olmadığı, açık spor tesisi ve beden eğitimi ders araç gereçlerinin yeterli olduğu görülmüştür. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerini iş tatmin düzeylerinin incelenmesine baktığımızda İçsel iş tatmin düzeyi ortalaması 4,16 ile yüksek düzey iş tatmini; Dışsal iş tatmin düzeyi ortalaması ise 3,62 ile orta düzey olarak bulunmuştur. İçsel iş tatmin düzeyi dışsal iş tatmin düzeyinden yüksektir. İçsel iş tatmini ve dışsal iş tatmini alt boyutlarının birlerini etkileme düzeylerine baktığımızda her iki alt boyutunda birbirlerini etkilediği ancak içsel iş tatmininin dışsal iş tatmini daha çok etkilediği sonucu elde edilmiştir(anlamlı pozitif yönlü 0,90). Değişkenlere göre iş tatmin düzeylerine baktığımızda: Cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem, okul kademesi(Ortaokul-Lise); okulda açık basketbol sahası, açık voleybol sahası olup olmaması gibi değişkenlerin iş tatmin düzeylerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın okul türü(Devlet Okulu-Özel okul), okulda kapalı spor salonu olup olmaması, açık futbol sahası olup olmaması, beden eğitimi ders araç gereçlerini yeterli olup olmaması gibi değişkenlerin Beden eğitimi ve spor öğretmenlerini iş tatmin düzeyleri üzerinde anlamlı bir fark oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kapalı spor salonu futbol sahası ve ders araç gereçlerini yeterli olması Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin iş tatminleri açısından önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The universe of our study, which is called Sports Facility Facilities in Schools and Examining the Job Satisfaction Levels of Physical Education Teachers (Sivas Province Example), consists of the general population of Sivas, and the sample consists of physical education and sports teachers working in schools in Sivas central district. 232 physical education and sports teachers, 191 men and 41 women, voluntarily participated in our research. Scanning model was used in the research. A questionnaire consisting of demographic information form and Minnesota job satisfaction scale was used as data collection tool in the study. SPSS 22 package program was used for the analysis of the data obtained in the research. Normality tests of the data were performed and it was determined that they did not show normal distribution, and non-parametric tests were used in the analysis of the data. Mann-Whitney U test was used in the analysis of binary variables, Kruskal-Wallis H test was used in the analysis of multiple variables, and regression analysis was used to determine the effect levels of sub-dimensions on each other. In the research, when the sports facility facilities in the schools are examined, it has been seen that the sports hall facilities are not sufficient, and the outdoor sports facility and physical education course equipment are sufficient. When we look at the examination of the job satisfaction levels of Physical Education and Sports Teachers, the internal job satisfaction level average is 4.16; The mean level of external job satisfaction was found to be moderate with 3.62. Internal job satisfaction level is higher than external job satisfaction level. When we look at the level of influence of the internal job satisfaction and external job satisfaction sub-dimensions, it is concluded that both sub-dimensions affect each other, but internal job satisfaction affects external job satisfaction more (significantly positive 0.90). When we look at the job satisfaction levels according to the variables: Gender, age, marital status, professional seniority, school level (Middle School-High School); It was concluded that variables such as whether there is an open basketball court or an open volleyball court at school do not make a significant difference in job satisfaction levels. On the other hand, it was concluded that variables such as the type of school (State School-Private school), whether there is an indoor sports hall in the school, whether there is an open football field, whether the physical education lesson materials are sufficient or not, make a significant difference on the job satisfaction levels of physical education and sports teachers. . It has been concluded that the indoor sports hall, football field and course equipment are sufficient in terms of job satisfaction of Physical Education and Sports Teachers.