Yetişkin yoğun bakım birimlerinde çalışan hemşirelerin fiziksel kısıtlamaya yönelik aldıkları eğitimin bilgi tutum ve uygulama üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of the training received on physical restraint by nurses working in adult intensive care units on knowledge, attitude and practices : Randomized controlled study
- Tez No: 840535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yetişkin yoğun bakım birimlerinde çalışan hemşirelerin fiziksel kısıtlamaya yönelik aldıkları eğitiminin bilgi, tutum ve uygulama üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılan ön test- son test düzeninde, prospektif, randomize kontrollü bir araştırmadır. Bir eğitim araştırma hastanesinin yetişkin yoğun bakım birimlerinde çalışan 85 hemşire örneklemi oluşturmuştur. Araştırmanın başında girişim ve kontrol grubu homojen dağılım göstermiştir (p>0.05). Ocak- Mart 2023 tarihleri arasında yürütülen çalışmanın verileri Sosyodemografik ve Fiziksel Tespit Uygulamaya Yönelik Özellikler Anketi ve Hemşirelerin Fiziksel Tespit Edici Kullanımına İlişkin Bilgi Düzeyi, Tutum ve Uygulamaları Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, ANOVA testi, Bonferroni testi, Ki-Kare, Fisher exact testleri kullanılmıştır. Girişim grubunda yer alan hemşirelerin eğitim öncesine göre, eğitim sonrası ve 1. ay izlemde fiziksel tespit uygulamaya yönelik bilgi, tutum ve uygulama puan ortalamasında anlamlı düzeyde artış olduğu belirlenmiştir (p>0,001). Girişim grubunun bilgi ve tutum puan ortalaması eğitim sonrası ve 1. ay izlemde, uygulama puan ortalaması 1.
Özet (Çeviri)
This research is pretest posttest designed prospective randomized controlled research regarding the examination of the effect of educations aimed at physical restraint performed by nurses employed in Adult Intensive Care Units on knowledge attitude and practise. The sample was created of 85 nurses employed in the intensive care unit of Training and Research Hospital. Intervention and control group distributed homogeneously in the beginning of the research.(p>0.05). The research data implemented between January-March, 2023 was combined with Sociodemographic and Physical Determination Application survey oriented specialties and knowledge level oriented nurses physical determined usage combined with scale of attitude and practise. Number, percentage, average, standars deviation, t test, anova test, bonferroni test, chi square and fisher's exact test were chosen in data analysis. It was determined that there was a significant increase in the average knowledge, attitude and practice scores of the nurses in the intervention group towards physical restraint application in after training and 1.month monitoring compared to pre-training.(P>0,001).