Üretim işletmelerinde üretim kayıplarının maliyetlere etkisi, muhasebeleştirilmesi: İş güvenliği elbiseleri üreten bir firmada uygulama örneği
- Tez No: 440521
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, üretim işletmelerinde ortaya çıkan üretim kayıpları, üretim kayıplarının maliyetlere etkisi ve muhasebeleştirilmesi incelenmektedir. Çalışmanın amacı, işletmenin maliyetlerinin yükselmesine yol açan üretim kayıplarının belirgin hale getirilerek maliyetlere ne şekilde yansıdığının irdelenmesidir. Türkiye'de üretim işletmelerinde yapılan uygulamalar incelendiğinde, işletme yetkililerinin önemli bir kısmının üretim kayıplarını bilimsel esaslarda ele alıp değerlendirmedikleri görülmektedir. Bunun en önemli nedenleri arasında; kalifiye eleman çalıştırılmaması, muhasebe sonuçlarından beklenti düzeyleri ve muhasebe işlemlerinin sadece yasal anlamda, sıkıntı yaratmayacak şekilde yapılması vb. gibi faktörler sıralanabilir. İşletmelerinin kârlarını maksimum düzeye yükseltmeleri için söz konusu üretim kayıplarının, her şeyden önce üretimde ortaya çıktıkları oluşum noktalarının ve miktarlarının fiziki açıdan tespitinin gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is referred to the resulting loss of production in the manufacturing business, the cost impact of production losses and the accounting entries of these losses. The aim of the research is investigating the reflected costs of losses in our accounting system by making significant production losses lead to an increase in the cost of the operation. When examining the application made in the production business of our country, it is seen that a significant portion of the company officials don't have appropriate assessment legislation for lost production. Most important reasons for this fact, not having qualified executives, expectation levels from accounting results and conducting accounting transactions just for legal requirements can be counted. As a result, it is required to determine the physical occurring points and quantities of the production losses that mentioned above as to increase the profits of companies to the maximum level was concluded.