Bilişim teknolojilerinde dış kaynak kullanımı ve dış kaynak kullanımı işlemlerinin muhasebeleştirilmesi
Accounting for outsourcing and outsourcing processes in information technologies
  1. Tez No: 942236
  2. Yazar: KADİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Küreselleşme ile birlikte artan rekabet koşullarında işletmeler rekabet yeteneklerini arttırmak ve teknolojiye uyum sağlamak için dış kaynak kullanımından yararlanmak zorunda kalmaktadır. Özsermaye maliyetlerinin yüksekliği ve dış kaynak kullanımında vergi avantajı sebebiyle dış kaynak kullanımı artan bir oranda tercih edilmektedir. Ayrıca işletmenin öze yeteneklerine odaklanması ve sürekli değişen teknolojik yatırımların geri dönüş oranlarının düşük olması ve teknoloji yenilemelerinin kısa vadeli oluşundan kaynaklı risklerin bertaraf edilmesi de son derece önemlidir. Dış kaynak kullanımının iki alternatif yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birisi finansal kiralama bir diğeri de faaliyet kiralamasıdır. Son düzenlemeler ile birlikte TMS-17 kiralama işlemleri standardına göre muhasebeleştirme işlemi yapılan bu iki uygulamadan finansal kiralamanın daha çok kullanıldığı ve faaliyet kiralaması şeklindeki dış kaynak kullanımı avantajının işletmeler tarafından çokça uygulanmadığı görülmektedir. Gerçekçi bir yaklaşımla dış kaynak kullanımının faaliyet kiralamasının asıl konusu olduğu finansal kiralamanın benzerlik göstermesine karşın finansal kaynak kullanımından öteye gitmediği görülmektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı işletmelerin rekabet düzeylerini arttırmak için Dış kaynak kullanımı ya da finansal kiralama işleminden hangisinin işletmenin verimliliğine optimal etkiyi yapacağı, bu iki yöntemin üretim maliyetlerine ne ölçüde etkileyeceği ve Türkiye Muhasebe Standartları çerçevesinde muhasebe kayıtlarının nasıl gerçekleşeceğini belirlemektir. Ayrıca finansal kiralama ve özkaynaklardan yararlanma durumundaki benzerlik ve farklılıklar ele alınnmıştır.
Özet (Çeviri)
In conditions of increasing competition with globalization, enterprises have to take advantage of outsourcing in order to increase their competitiveness and adapt to technology. Outsourcing is increasingly preferred due to the high cost of equity and tax advantage in outsourcing. In addition, it is extremely important to focus on the core capabilities of the business and to eliminate the risks arising from the low return rates of ever-changing technological investments and short-term technological innovations. There are two alternative methods of outsourcing. One of them is financial leasing and the other is operating lease. It is seen that financial leasing is used more than these two applications, which are accounted for in accordance with TAS-17 leasing transactions standard with the latest regulations, and the advantage of outsourcing in the form of operating lease is not applied by the enterprises. With a realistic approach, it is seen that financial leasing, which is the main subject of outsourcing, is similar to financial lending, although financial leasing is similar. In this context, the study aims to businesses competitiveness outsourcing from or leasing process to improve the which will make optimal effect on the efficiency of business is to identify these two methods will affect the extent of the production cost and Turkey accounting records within the framework of the Accounting Standards how to take place. In addition, the similarities and differences in the use of financial leasing and equity are discussed.