Çoklu taşıma sözleşmelerine uygulanacak hukuk
The law applicable to the multimodal transport contracts
  1. Tez No: 440916
  2. Yazar: GÜRKAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Konteyner taşımacılığındaki gelişim, çağdaş taşıma pratiğini ve modellerini önemli ölçüde etkilemiştir. Milletlerarası eşya taşıması, gitgide, birden fazla taşıma ortamında eşyanın taşınması biçiminde kapıdan kapıya yapılmaktadır. Bunun neticesinde çoklu taşıma sözleşmesi milletlerarası taşıma hukukunda önem kazanmıştır. Milletlerarası nitelikteki eşyanın çoklu taşınması sözleşmesine uygulanacak hukuk meselesi, milletlerarası taşıma hukukunun sorunlu alanlarından birisini oluşturmaktadır. Türk hukuku bakımından, CMR, Lahey Kuralları, Montreal/Varşova Kuralları ve COTIF-CIM çoklu taşıma sözleşmesinin ilgili kısımlarına uygulanabilir. Konvansiyonların uygulanma şartlarının bulunmadığı veya konvansiyonun uygulanma şartı bulunsa dahi somut ihtilâfa uygulanacak bir hüküm bulunmadığı durumlarda, Türk kanunlar ihtilâfı kuralları uygulanacak hukuku tespit edecektir. Bu parçalı ve karmaşık uygulamanın önüne geçilmesi için, çoklu taşımaya özgü milletlerarası konvansiyona ihtiyaç vardır. Rotterdam Kuralları bu anlamda önemli bir düzenlemedir.
Özet (Çeviri)
The growth of containerized transportation, has considerably affected modern transport patterns and practices. International transportation of goods is increasingly carried out on a door-to-door basis, involving more than one mode of transportation. As a result thereof, the contract of multimodal transport has gained importance in international transport law. The law applicable to the multimodal contract for the carriage of goods is one of the problematic areas of international transport law. In terms of Turkish law, CMR, Hague Rules, Montreal/Warsaw Conventions, COTIF-CIM is applicable to relevant parts of the multimodal transport contract. If the conditions of application of any these conventions or any convention provision applicable to the legal dispute is not found, Turkish rules of the conflict of laws will determine the legal system governing the multimodal transport. Development of a new specific international instrument about multimodal transportshould be supported in order to avoid fragmentation and complexity. Rotterdam Rules is an important regulation in this regard.