Anton Pavloviç Çehov'un kısa öykü sanatı
Anton Pavlovich Chekhov's art of short storytelling
  1. Tez No: 440917
  2. Yazar: İMGE ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Anton Pavloviç Çehov, 19 yüzyılın ikinci yarısında Rus edebiyatında gerçekçilik akımının en önemli temsilcilerinden biri olarak yer almış ve kısa öykü türünün, dünya edebiyatındaki en önemli yazarları arasında gösterilip yazdığı eserleriyle yaşadığı yüzyıla ayna tutmuştur. Çalışmamızda Anton Pavloviç Çehov'un kısa öykü sanatı incelenmiştir. Yazınsal bir tür olan kısa öykünün tanımı ve tarihçesi araştırılarak, Rus edebiyatında kısa öykünün ortaya çıkışı, yapısal özellikleri ve gelişimi bunun yanı sıra Anton Pavloviç Çehov'un bu türdeki yeri ele alınmıştır. Yazarın hayatı ve sanat anlayışıyla ilgili önemli noktalar belirlenip bir araya getirilmiş, belirlediğimiz eserler üzerinde yaptığımız detaylı araştırma sonucunda, yazarın sanatsal özelliklerinden yola çıkılarak tespit edilen motifler incelenmiştir. Yazarın dil ve üslup özellikleri irdelenerek farklı yıllarda kaleme aldığı öykülerinin yapısal özellikleri ortaya konulmuştur. Rusya'da kısa öykünün kurucularından olan ve“durum öyküsü”adlı özgün tekniğiyle dünya edebiyatında çok büyük bir öneme sahip Anton Pavloviç Çehov'un sade ve akıcı bir dille, mizah ve ironi unsurlarıyla kaleme aldığı eserleri dönem Rusya'sının yansıması niteliği kazanmıştır. Yazarın kısa öykü özelliklerinin belirli bir başlık altında incelenmesi bu çalışmamızın amacını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Anton Pavlovich Chekhov is listed as one of the most important representative of realism in Russian literature in the second half of the 19th century. Regarded as one of the most important short story writers in the history of world literature, he has mirrored the condition of his time. In our study, Anton Pavlovich Chekhov's Art of Short Storytelling is examined. Exploring the definition and history of short story, which is a literary genre, the emergence of short story in Russian literature, its structural features and development and besides Anton Chekhov's place in it is discussed. The crucial points of author's life and his understanding of art determined and has put two and two together and as a result of our detailed research on chosen works, determined motifs are analyzed on the basis of author's artistic features. Examining author's linguistic and stylistic features, the structural features of his stories which are written at different terms has been introduced. Works which are written in plain, fluent language with the help of humorous and ironical elements by Anton Pavlovich Chekhov, who is the founder of short story genre in Russia and has a significant place in the history world literature with his original technique named“story situation”serves as a reflection of the epoch. The aim of this study is to examine author's short stories under a certain title.