1980 sonrası Türk kamu politikası oluşturma sürecinde Milli Güvenlik Kurulu
National Security Council in the Turkish public policy process after 1980
  1. Tez No: 440981
  2. Yazar: İSMAİL FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 442
Özet
Modern ve demokratik siyasal sistemlerde kamu politikaları, kamusal olan ve kamusal olmayan pek çok aktörün katılımıyla ortaya çıkmaktadır. Küreselleşme özellikle çok kültürlü bir yapıya sahip olan Türkiye gibi ülkelerde etnik, dini, toplumsal ve cinsiyete ilişkin özel alana sıkıştırılan farklılıkların kamusal alanda da yer alma talepleri ön plana çıkarmıştır. Ancak bu taleplerin demokratik ve çoğulcu politikalarla çözümlenmesi beklentilerine karşın, MGK'nin yönlendirmesi ile Cumhuriyet'in değerlerine özellikle Milliyetçilik ve Laiklik ilkelerine tehdit olarak, milli güvenlik politikaları içerisinde değerlendirildiği varsayılmaktadır. Bu varsayımı temel alan tezimiz, MGK'nin 1980 sonrası Türk kamu politikası oluşum sürecindeki rolü ortaya konulmaya çalışılacaktır. Bu amaçla nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılarak MGK basın bildirileri içerik analizi ile incelenmiş, MGK ile ilgili alanda çalışan veya çalışmış olan kamu görevlileri ile de yarı-yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. MGK basın bildirileri ve yapılan mülakatlardan elde edilen bulgular neticesinde; milli güvenlik tanımının mevzuatta sınırlarının sivil politikaları da kapsayacak şekilde geniş tutulması ve kurulda alınan kararlar ile MGK'nin milli güvenlik politikalarında olduğu kadar sivil politikaların oluşturulmasında da etkin ve önemli bir role sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public policies in modern and democratic political systems show up with the contribution of a lot of actors which are public and nonpublic. Globalization, especially in the countries with multicultural structure like Turkey, featured the demands of taking part in public sphere of discrepancies, which are limited in private sphere in regards to ethnic, religious, public and gender. Despite of expectations which these demands will be come to the resolution with democratic and pluralistic policies, it is assumed that these demands are regarded in national security policies with the guidance by National Security Council (NSC) as threats against values of Republic, especially nationalism and secularism. Our thesis, based on this assumption, will try to reveal NSC's role on generation process of Turkish public policy after 1980. With this purpose, press releases by NSC has been examined by using content analysis, and semi-structured interviews with public officials who are still working or has worked in NSC related jobs have been done. As a result of findings from press releases by NSC and interviews with the public officials it is concluded that; NSC has an active role on forming civilian policies as well as forming national security policies with the effect of decisions taken by the Council and widening the scope of the definition of national security in regulations by means of including civilian policies.