Nesir yazarı olarak Cenap Şahabettin
Cenap Şahabettin as a prose writer
- Tez No: 440986
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİM HİKMET POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 904
Özet
Bu çalışmada Cenap Şahabettin'in nesir yazarı kimliği üzerinde durulmuştur. Tezin amacı, yöntemi, varılmak istenen sonuç“Ne/Nasıl/Niçin Yapıldı?”soruları giriş bölümünde açıklanmıştır. Tez dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Cenap Şahabettin'in hayatına dair bilgiler, noksanlıklar ve yanlışlıklar giderilerek verilmiştir. İkinci bölümde Cenap Şahabettin'in yazdığı süreli yayınlar ve kullandığı müstearlar kaynaklarıyla birlikte verilmiştir. Üçüncü bölüm Cenap Şahabettin'in nesir yazılarına ayrılmıştır. Bu bölümde yazarın sağlığında basılmış nesir kitapları, tercümeleri, vecizeleri, gezi yazıları, tiyatroları, dil, edebiyat, sanat yazıları, kadından aileye, gençlere, çocuklara, eğitimden ahlaka, matbuattan ekonomiye, siyasetten hukuka, sağlık konularından medeniyete varıncaya değin çok geniş bir yelpazede kalem oynattığı siyasî ve sosyal meseleler üzerine yazdığı makaleleri, haşiyeleri ve hususî mektupları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde Cenap Şahabettin'in dil ve üslûbu hakkında bilgi verilmiştir. Sonuç bölümünde Cenap Şahabettin'in nesir yazarı kimliğinin Türk Edebiyatındaki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezin sonuna eklenen bugüne kadar ki en geniş kapsamlı“Cenap Şahabettin'in Nesir Yazıları Bibliyografyası”hem kronolojik hem alfabetik olarak verilerek aynı konuda çalışacaklara yardımcı olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study Cenap Şahabettin's identity as a prose writer has been focused on. The purpose, aim, method of the thesis and the targeted conclusion for the answers to the questions of“What/How/Why?”have been explained in the introduction section. The thesis is composed of four sections. In the first section, information about Cenap Şahabettin's life has been provided as certain common deficiencies and mistakes are corrected. In the second section, the periodicals for which Cenap Şahabettin had written and the pseudonyms he used have been provided with their sources. The third section has been devoted to Cenap Şahabettin's prose. In this section the author's published prose books during his lifetime, translations, sayings, travel writings, plays and writings about language, literature and art, articles, annotations and personal letters on diverse political and social issues ranging from women to family, the youth and kids, from education to morality, from the press to the economy, from the politics to law and from the health to civilization have been emphasized. In the fourth section, information about Cenap Şahabettin's language and literary style has been given. In the conclusion section, the location of Cenap Şahabettin's identity as a prose writer has been tried to be determined within the context of Turkish literature. At the end of the thesis, the most extensive“Cenap Şahabettin Prose Bibliography”up to date is placed both in a chronological and alphabetical order to aid researchers in the same field.