Anonim şirketlerde tasfiyeden dönme
Return from liquidation in the joint- stock companies
- Tez No: 441003
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Anonim şirketlerde tasfiyeden dönme, ilk defa 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 548'inci maddesi ile düzenlenmiştir. Bu hükme göre, anonim şirketin tasfiyeden açıkça dönmesi için, genel kurul kararı gereklidir. Şirketin, genel kurul kararı ile fesholunduğu veya esas sözleşmesinde öngörülen sürenin bitmesi nedeniyle sona erdiği hâllerde, malvarlığının dağıtımına başlanmadığı müddetçe tasfiyeden açıkça dönülebilir. Anonim şirketin, iflâs nedeniyle sona erdiği hâllerde de, mahkemenin iflâsın kaldırılmasına hükmetmesi ve bu kararın kesinleşmesi üzerine, anonim şirket tasfiyeden örtülü olarak dönebilir. Bu son ihtimalde ayrıca genel kurulun devam kararı almasına gerek yoktur. Tasfiyeden dönülebilecek sona erme hâlleri, Kanunda sınırlı sayı ilkesine göre düzenlenmiştir. Ancak olması gereken hukuk bakımından, Kanundaki bu kapsamın genişletilmesi gerekir. Tasfiyeden dönen şirket ve bu şirketin pay sahipleri, ticari hayata kaldığı yerden devam eder. Bu kararın alındığı ana kadar gerçekleştirilen işlemler, devam kararından etkilenmeden geçerliliklerini korur. Tasfiyeden dönme kararının hükümsüzlüğü söz konusu olursa, anonim şirket, yeniden tasfiye aşamasına döner. Bu durumda şirket ya tasfiyeyi tamamlayarak terkin yolunu ya da usulüne uygun ve geçerli bir biçimde yeniden tasfiyeden dönme kararı alma yolunu tercih eder.
Özet (Çeviri)
Return from liquidation in the stock companies is regulated for the first time with the Turkish Commercial Code numbered 6102, article 548. According to the article, general assembly decision is required to return directly from liquidation in joint stock companies. In case of the dissolution of a company with general assembly decision or expiration in the articles of association, it is possible to return directly from liquidation unless the distribution of assets is started. Also in the event of bankruptcy, when the court gives a ruling about rescission of adjudication of bankruptcy and validates the verdict, it is possible return indirectly from liquidation. In this case, there is no need for the general assembly to take a decision about continuance. The termination cases that result in the return from liquidation are regulated in the Commercial Code with the principle of“numerus clauses”. However, in terms of the ideal law, this scope of the Act must be extended. The company that returned from liquidation and its shareholders continue the business life. The transactions performed until the receipt of this decision protect their validity without affecting from the continuation decision. In case of invalidity of the liquidation decision, the joint-stock company returns to re-liquidation process. At that point the company prefers either the way of deletion by completing liquidation or way of taking the re-liquidation decision orderly and validly.