Kamu politikalarının oluşturulması ve uygulanmasında dış etkiler: Enerji sektörü örneği
External influences on the design and implementation of public policies: Case of energy sector
  1. Tez No: 441007
  2. Yazar: KUBİLAY KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Gelişmiş ülkelerde, güçlü ve kendisine özgü bir çerçeveye sahip olan kamu politikası, Türkiye'de müstakil bir disiplin olarak yeterince gelişmemiştir. Türkiye'de kamu politikası alanında yürütülen çalışmaların sayısı çok sınırlı olduğu gibi, yapılan çalışmaların birçoğu da derinlikli sektörel analizler içermemektedir. Diğer yandan, bir disiplin olarak kamu politikasının dünya politikalarında söz sahibi olan kalkınmış ülkelerde doğması ve gelişmesi; bu alandaki yazının, politika süreçlerindeki dış etkileri ihmal etmesine yol açmıştır. Kamu politikası süreçlerinde hem çeşitli fikrî ve ideolojik faktörlerin, hem de uluslararası ve küresel kuruluşların çok büyük etkisi vardır. Gerek dış etkilere açık tabiatı, gerek uluslararası ilişkilerdeki yön tayin edici konumu, gerekse de önemli siyasî-ekonomik değişimlerin sembolleştiği bir sektör olması, enerji sektörünün kamu politikası açısından incelenmesi için önemli bir vasat sunmaktadır. Enerji sektörünün bugüne kadar teknik, ekonomik, idarî ve dış politik açılardan incelenmiş, buna mukabil kamu yönetiminin ve özellikle de kamu politikası disiplininin nosyon ve kavramlarıyla analiz edilmemiş olması önemli bir eksikliktir. Bu tezde kamu politikasına yönelik kavramsal bir çerçeve sunulmakta, politika yapım süreçleri ve bu süreçlerde rol oynayan aktörler değerlendirilmekte, bu çerçeve bağlamında dış etkilerin rolü incelenmekte, ayrıca enerji sektöründeki politikalar dış etkilerle ilişkilendirilerek analiz edilmektedir. Bu kapsamda enerji politikaları sektörel analiz yöntemiyle ele alınmakta, elde edilen bulgular ışığında dış etkilerin kamu politikası üzerindeki kaçınılmaz rolü nesnel bir değerlendirmeye tâbi tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public policy has a strong, distinctive framework of its own in developed countries while in Turkey it has not adequately matured as an independent discipline. Not only the number of studies in the field of public policy is limited in Turkey, but also most studies lack in-depth sectoral analyses. On the other hand, the literature tends to overlook external influence on policy processes possibly due to the fact that public policy as a discipline emerged and evolved in the developed countries which today wield strong influence on global policies. Public policy processes are highly influenced both by various intellectual and ideological factors and by international and global organizations. Owing to its nature of exposure to external influences as well as its position as the direction-setter in international relations and as a sector symbolizing political-economic changes of importance, the energy sector constitutes a leading object of study in respect of public policy. It is an important gap that while the energy sector has to date been studied from the perspectives of technology, economics, management and foreign policy; it has not been analysed through the notions and concepts of public administration and particularly of the discipline of public policy. The present dissertation offers a conceptual framework for public policy, evaluates policy-making processes and actors involved, examines the role of external influences in the context of the referred framework, and analyses energy sector policies by associating with external influences. In this regard, the energy policies are discussed by the sectorial analysis method, and in the light of findings the inevitable role of external influences over public policy is objectively evaluated.