Sibirya sahası Türk destanlarında ay
Moon in Turkish epics of Siberia area
  1. Tez No: 504931
  2. Yazar: MEHTAP MÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Gökyüzündeki astral unsurlar toplumlar açısından her zaman büyük bir önem taşımıştır. Önem taşıyan bu astral unsurlardan biri de“ay”dır. Toplumlar“ay”ı büyük bir dikkatle gözlemlemiştir. Bu gözlemler sonucu ay ile ilgili bilgiler edinmişlerdir. Elde edilen bu bilgiler aracılığıyla da Sibirya Türk destanlarındaki Türk düşünce yapısı, inanç ve muhayyilesi hakkında fikir edinilmiştir.“Ay”ın destanlardaki işlevlerinin nasıl tezahür edilip çözümlendiği ve eski kültür ürünü olan bu destanlardaki mitolojik uzantıların köklerine inilerek bu mitolojik öğeler hakkında bilgi sahibi olunmuştur. Bu çalışmada“ay”çeşitli başlıklar halinde tasnif edilerek ortaya konulmuştur. Ayrıca söz konusu destan metinlerinin incelenmesi ile bu sahada yer alan kullanımların alan çalışmalarına katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Astral elements in the sky always have a great importance for societies. One of these important astral elements is the moon. Societies have observed the moon with a great care. Thanks to result of these observations, they have been obtained information about the moon and then used the information on their epics. The information reflects Turkish mindest, faith and imagination in Sıberıan field. In this study, the moon was analyzed and expressed under several subtitles. The aim of study is to contribute the related literature.