Postmodernizmin siyasal iletişime yansımaları üzerine bir analiz: 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri örneği
An analysis of the reflections of postmodernism on political communication: The example of 2014 Presidental elections
- Tez No: 441010
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Galileo, Kepler ve Descartes'ın çalışmaları sonrasında ortaya çıkan Aydınlanma Çağı temeli üzerine inşa edilen modernizm, Auguste Comte'un ilkelerini belirlediği pozitivizm üzerine kurulmuştur. Standardize edilmiş, çalışan emeğinin üretme yansımasının engellendiği, tek düze bir üretim anlayışı olan ve Fordizm olarak adlandırılan üretim biçimiyle üst yapısını oluşturan bu sosyolojik devir; standart, sınırları çizilmiş, evrensel vaatleri olan bir dünya çizmiş ve bunu vaat etmiştir. Modernizm, dünya üzerinde yaşayan herkes için sunduğunu iddia ettiği barış, refah, ilerleme gibi vaatlerini yerine getirememiştir. Eleştirilen, zamanla çözülmeye başlayan modernizmin sanat, iletişim, siyaset, hukuk, ekonomi gibi alanlardaki etkileri azalmaya başlamış; adına postmodernizm denilen yeni bir dönem ortaya çıkmıştır. Bu yeni sosyolojik dönem; bilgi iletişim teknolojilerinin üretim sürecine dahil olmasıyla esnek, dijitalleşmiş, beyaz yakalı uzman işçilerin var olduğu üretim biçimi olan postfordizm üzerine kurulmuş ve kendi üst yapısını belirlemiştir.“Her an her şey olabilir.”anlayışıyla konumlandırılan ve standartlaşmanın reddedildiği, belirsizliğin, çeşitliliğin vurgulandığı bu dönem, daha çok 1980'li yıllardan sonra teorik olarak tartışılmışsa da günümüzde etkilerini yaşam alanlarında ve pratikte göstermeye başlamıştır. Yeni teknolojiler ve çeşitlenen medyayla hayatın her alanında görülen siyasal iletişim, adeta günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş ve postmodern dönemden etkilenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; modernizm, postmodernizm ve bu dönemleri meydana getiren üretim biçimleri genel bir bakışla ele alındıktan sonra ikinci bölümde siyasal iletişim, siyasal reklamlar ve postmodernizmin siyasal iletişime yansımaları teorik çerçeveye oturtulmuştur. Son bölümde, örneklem olarak alınan 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayların uyguladığı televizyon reklamları göstergebilimsel olarak incelenmiş ve bu reklamlara postmodernizmin yansımaları araştırılmıştır. Analiz sonucunda postmodernizmin ayırt edici özelliklerinden üst gerçeklik, parçalanma, farklılıkların giderilmesi, kronoloji, kurumsalcılık karşıtlığı, zıtlıkların paradoksal birlikteliği ve çoğulculuğun örnekleme yansıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Modernism, brought about on the basis of The Enlightenment Age which had come forward after the endavours of Galileo, Kepler and Descartes, has been founded upon the positivism whose principals are stated by Auguste Comte. This sociological era, which made up its upper structure with the production system called Fordism that has a monotone production approach and was standartized and in which the effort of the worker was prevented from being reflected on the work, has drawn and promised a world which is standart and has universal commitments and whose borders are determined. Modernism could not make such promises, claimed to be for each person living on earth, as peace, welfare and development come real. The influence of the modernism, criticised and dissolved gradually, on such areas as art, communicaiton, politics, law and economics began to fade away and a new era called postmodernism has come to surface. This new sociological era has been founded on the postfordism, which is a digitallised production system that has become flexible with the inclusion of information and communication technologies into the production process and in which white-collar expert workers have been current, and it has specified its own upper structure. This era, which has been positioned with the approach of“It is possible for everyting to happen anytime”and, in which standartisation has been refused and variety and ambiguity have been emphasised, has begun to show its influences on both practical issues and living spaces today even though it was debated over theorically after 1980's. Political communication, seen in every area of life with the media and has gained variety with new technologies, has almost become a part of daily life and been influenced by the postmodernism. After modernism, postmodernism and the production systems forming these eras are dealt with in general sense in the first part of the study; political communication, political advertisements and the reflections of the postmodernism on political communication are handled withing a theoritical frame in the second part. In the last part, the television commercials, which are the samplings of the study and adopted by the candidates for the 2014 presidental elections, are studied in semiological sense and the postmodern reflections on them are analysed. End of the search, it is observed that the distinct features of postmodernizm, which are hyper-reality, fragmentation, de-differantiation, chronology, anti-foundationalism, paradoxical juxtaposition of opposites and pluralism, reflects on the example.