Kosova'da yayımlanan İmza Dergisi'nin halk bilimi açısından incelenmesi
Evalauation of Kosova in terms of folklore Kosova İmza Journal
- Tez No: 441019
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
17 Şubat 2008 tarihinde kurulan Kosova Cumhuriyeti, yüzyıllar boyunca Türk-İslam kültürü ile etkileşim halinde olmuştur. Bugün hâlâ Kosova sınırları içerisinde; Türk köylerine, Türkçe konuşan insanlara, Türkçe eğitim veren okullara ve dolayısıyla Türk halk kültürü unsurlarına rastlanılmaktadır. Kosova'da yaşayan Türkler, Türk kültürünü korumak ve gelecek nesillere aktarmak için birçok çalışma yapmaktadır. Agim Rıfat Yeşeren tarafından aylık çıkarılan Kosova İmza Dergisi de bu çalışmalardan biridir. Bu tezde, yayın hayatına 2012 tarihinde başlayan ve aktif faaliyetlerini hâlâ sürdüren Kosovaİmza Dergisi'nin kuruluş ve gelişim süreçleri incelenmiş Kosova'da yaşayan Türk Halk Kültürünün bahse konu dergiye yansımaları incelenmiş ve derginin toplam 33 sayısı tasnif edilerek açıklamalı bibliyografyaları hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra Kosova'daki Türk varlığı incelenerek Kosova topraklarında yaşayan Türklerin bölgedeki tarihsel geçmişine ve Türk halk kültürünün yaşayan miras örneklerine de yer verilmiştir. Karşılaştırmalı Balkanlar özelinde Kosova'da halk kültürü çalışacaklara kılavuz mahiyetinde olan bu çalışmayla Kosova'da yaşayan Türklerin, kültür koruma faaliyetlerine ayna tutularak bazı eleştirilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The Republic of Kosovo, which was founded on 17 February 2008, has been interacting with Turkish Islamic culture for centuries. Nowadays, within the territory of Kosovo, Turkish villages, Turkish-speaking people, schools offering Turkish education and hence Turkish folklore components are still encountered.Turks living in Kosovo have been conducting many studies in order to protect Turkish Culture and pass it down to next generations. Kosovo İmza Journal, which is issued by Agim Rifat Yeşeren, is one of these studies. In this thesis, establishment and development period of Kosovo İmza Journal, which started broadcasting in 2012 and still continues active business, was examined. In addition, totally 33 issues of this journal were classified according to folklore cadre and activities of Yunus Emre Institute, and annotative bibliography was prepared accordingly. This thesis is composed of four parts such that in the first part“General Information About Kosovo İmza Journal”, in the second part“Bibliography Classification of Kosovo İmza Journal According to Five Articles of Intangible Cultural Heritage”, in the third part“The Bibliography of Other Narrative Types in Kosovo İmza Journal”are given. Moreover, within this study, remarks of editor and readers were included and contribution of Kosovo İmza Journal to folklore was mentioned. In this thesis, which might be a guide for people that will study folk culture in Kosovo specific to comparative Balkans, criticisms was made by holding a mirror to culture conservation activities of Turks living in Kosovo.