Mülkiyet hakları ve ekonomik büyümeye etkileri: Seçilmiş OECD ülkeleri üzerine bir uygulama
Property rights and the effects on economic growth: An analysis on selected OECD countries
  1. Tez No: 441039
  2. Yazar: RECEP ÇİNKILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILMAZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kurum ve kurumsal yapı kavramları son dönemlerde iktisat alanında en çok incelenen alanlardan biri olmuştur. Özellikle yeni büyüme teorileri, kurumsal yapıların ve kurumların önemi üzerine odaklanmıştır. İktisat biliminin temel sorunlarından olan kaynak tahsisi konusunda, son yıllarda mülkiyet haklarının da önemi vurgulanmaktadır. Mülkiyet hakkından kaynaklanan kullanma, gelir elde etme ve transfer etme haklarının kurum perspektifinde ve özel mülkiyet kapsamında ekonomik büyümeye etkisi, ekonomik aktörler kadar dikkat çekmektedir. Mülkiyet hakları kurumsal yapının ve ekonomik büyüme sürecinin önemli unsurlardan biri olarak düşünülmektedir. Bu çalışmada seçilmiş 32 OECD ülkesinin mülkiyet haklarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi yatay kesit yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Yapılan ekonometrik analizde mülkiyet haklarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi araştırılmış ve mülkiyet hakları endeksinin yüksekliği ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin doğru yönlü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Institutions and institutional structure have been one of the most studied concepts in the field of economics in recent years. Especially, new growth theories focus on the importance of institutional structures and institutions. Allocation of resources has been major issue in the economics and property matters are also emphasized, in this context, in recent years. The impact of right of using, income generation and transfer arising from property on economic growth in the scope private property and institutions attract attention as economic actors. Property rights are considered as one of the key elements of institutional structure and economic growth. In this study, effect of property rights on economic growth on 32 of the OECD countries was investigated by using cross sectional method. The econometric analysis done to investigate the impact of property rights on economic growth reveal that countries with high levels of economic growth are characterized by high levels of protected property rights.