Nazarilik-zarurilik ve vaciblik açısından Marifetullah
Marifatullah in the frame of possibility-compulsion (Zarurah) and obligatory
  1. Tez No: 94784
  2. Yazar: RECEP ARDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Ardoğan, Recep,“Nazarîlik-Zamrîlik ve Vaciblik Açısından Marifetullah ”, Yüksek Lisans Tezi, Danışmanı: Doç Dr. Ilhami Güler, 111 s. Kelam ilminde marifetullah, basit şekilde Allah'ı bilme, Allah bilgisi anlamına gelir. Bu konuda incelenen iki husustan birincisi, insanın Allah '/ sadece talim, taklit veya akıl yürütmeyle mi bileceği, yoksa Allah'ı bilgisinin bunlara ihtiyaç duymayan zarurî bir bilgi mi olduğudur. Mutezile, marifetullah'ın zaruri bilgilerinden olduğu görüşündedir. G aylan ed- Dımışkî, Maturidîler ve Ibn Teymiyye'nin görüşü de bu doğrultudadır. Eşariler ise, marifetullah 'in nazari bir bilgi olduğunu ileri sürer. Tanrı kavramının kaynağı hakkında, Feuerbach ve Marx gibi filozoflar ve Freud, Fromm gibi psikologların bunun yanılsama olduğunu ifade eden görüşleri, akıl ve tecrübe itibariyle delilsizdir. Onların öne sürdükleri deliller de genel geçerliliğe sahip değildir. Kuran dan da din duygusunun yaratılışla mevcut olduğunu, Allah inancının bilinçdışında yerleştirilmiş olduğu anlaşılmaktadır. Ancak bu, insanın gelişimiyle ve daha çok sebeplilik prensibiyle belirir. ikincisi ise, Allah'a inanma yükümlülüğünün, sağlıklı yaratılan herkes için mi sabit olduğudur. Mutezile, akıl sahibi herkesin Allah'ı bilip inanmakla yükümlü olduğunu söyler. Eşariler ise, ilahi mesajla bu yükümlülük bildirilmedikçe, insana Allah'ı bilmesinin vacib olmayacağını söyler. Bu konuda bazı Maturîdîleı; Mutezile gibi Allah'a inanmanın herkes için vacib olduğunu söylerken diğerleri, Eşariler in görüşünü paylaşır ve Ebu Hanife nin sözünü de bu doğrultuda yorumlarlar. Bu konuda Kur'an'da açık bir hüküm olmakla birlikte, akıl ve iradenin yükümlülüğü kabul etmek daha akılcıdır. Çünkü, Allah'ın varlık ve sıfatlarını istidlal etme konusunda iç saikler mevcuttur. Bundan sonrası, akıl ve iradenin tabii olarak yaşayacağı bir istidlalin yükümlülük konusu olması da insanın dünyadaki varlık maksadı açısından daha doğrudur. 112
Özet (Çeviri)
ABSRACT Ardoğan, Recep,“Marifatullah In The Frame of Possibility-Compulsion (Zamrah) And Obligatory”, Masters Degree s Thesis, Thesis s adviser: Doç. Dr. Ilhami Güler, 111 p. Marifatullah in the Philosophy oftheKalam means knowledge of God and belief in God in simple. There are two main subjects that is researched. The firs one is whether man can know the god only by teaching, instructing, imitating and using his reason to arrive at its conclusion, or whether the knowledge of God is priory knowledge. Mutezile, Gay lan and Maturidi thought that tnarifatullah is a priory knowledge. But, Askarite thought that marifatullah is a posteriori knowledge. In this subject, some philosophers that Feuerbach, Marx are involved in and some psychologists that Freud and Fromm are involved in pur forward that the religious belief is an illusion. This idea has no evidence in respect to experience and direct observation. Further, the proofs that is put forward are not m general validity. In the Kala m, religious emotion is exist in the mind of man since his birth. This İSj the religious emotion is put in his subconscious. However, this emotion designates with his growing and with the principle (fundamental belief) of causality. The second one is that the obligatoty of the belief in God is desired for every man with healthy reason (al-aql al-salim), or for only men that is the object of the divine message by his prophet. There are two main opinions in this problem. Mutezile, says that every man who has reason is obligated to know God and belief in it. But Askarite says that there isn 't obligatory, unless this obligatoty is informed the man by the divine message. In the scholars of Maturidite has had both of these two opinions. In this subject, Koran has no clear serilence and decision. Although, it is the more rationalistic to agree obligatory of the man's reason and free will. Because, there are inner motives that motivates the man to use his reason to arrive the God's existence and its attributes. The further side of this, this is, that reason and will is the cause of obligatory of using ones reason to arrive at marifatullah is more correct in point of the existence purpose of man in the world. 113